Eksport do Egiptu samochodów osobowych


Eksport do Egiptu
Eksport do Egiptu

Po Egipcie nadal jeżdżą samochody marki Polonez produkowane w Polsce w latach 1978 – 2002 w fabryce FSO. Choć u nas na ulicach są bardzo rzadko spotykane, tam wydają się przeżywać swoją jesień życia :). Polonezy były sprzedawane między innymi do Holandii, Argentyny, Boliwii, Wielkiej Brytanii, Chin, Grecji, Włoch, Finlandii, Hiszpanii, czy Portugalii, łącznie w około 40 krajach. Przyjęły się tak wyjątkowo tylko w Egipcie. Od 1980 roku z Polski do Egiptu wysyłano samochody w systemie CKD, czyli w formie gotowych zestawów montowanych później przez egipską firmę Nasr. Ale Polonez to nie jedyny popularny w tym kraju polski samochód, chętnie sprowadzano też nasze Żuki. Przerabiano je później na busy albo wozy strażackie.

W 2013 roku eksport do Egiptu środków transportu (w tym prawie 3,5 tys. samochodów osobowych) wyniósł 53 mln dolarów, co stanowi 19% udział w naszym eksporcie do Egiptu. W Egipcie także są produkowane samochody, szczególnie te o średnim poziomie zaawansowania technologicznego, czyli autobusy oraz samochody ciężarowe. W przypadku samochodów osobowych jest trochę trudniej, wymagają one specjalistycznego sprzętu i kadry, dlatego szczególnie w tym segmencie możemy upatrywać swoich szans na eksport. Egipt musi do 2019 roku spełnić warunki Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejską i wyeliminować opłaty celne w imporcie towarów przemysłowych z UE do Egiptu.

Polska jest drugim największym producentem samochodów osobowych w Europie Środkowej oraz Wschodniej. Sektor zatrudnia około 130 000 osób, w 2012 roku produkcja samochodów osobowych oraz dostawczych w Polsce wyniosła 635,8 tys. pojazdów. Większość produkcji tej braży jest nastawiona na eksport, zwłaszcza do Unii Europejskiej. Całkowity eksport polskiego przemysłu motoryzacyjnego wart był 20,5 mld euro w 2012 roku.

Źródło: www.paiz.gov.pl, www.egypt.trade.gov.pl

Spedycja morska i związane z nią zagadnienia poruszane są na naszym blogu dosyć często, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj także Eksport pszenicy do Egiptu.

Wyceń eksport do Egiptu:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź