Eksport pszenicy do Egiptu


Eksport pszenicy do Egiptu
Eksport pszenicy do Egiptu

W 2015 roku zaczął się zwiększać polski eksport pszenicy do Egiptu, po tym jak Rosja wprowadziła nowe regulacje celne, które miały wpływ między innymi na wzrost cen eksportowanego zboża. Z tego względu sprowadzanie rosyjskiej pszenicy do Egiptu nie było już tak opłacalne, a Polska przedstawiła korzystną ofertę i zajęła miejsce Rosji.

Polska to czwarty wśród krajów Unii Europejskiej producent pszenicy, a Egipt jest jej największym importerem na świecie, rocznie kupuje za granicą około 10 milionów ton tego zboża. Dotychczas Egipcjanie sprowadzali tanią pszenicę głównie z rejonu Morza Czarnego (m.in. z Rosji, Ukrainy) i wydawało się, że w najbliższym czasie nic tego nie zmieni. Jednak dotychczasowi najwięksi gracze nie byli w stanie zaproponować konkurencyjnej ceny, dlatego eksport pszenicy do Egiptu zwiększył się z krajów należących do Unii Europejskiej takich jak Francja, Niemcy, czy Polska.

Na początku ubiegłego roku wysłaliśmy z portu w Gdyni do Egiptu dwie duże partie liczące 20 000 ton pszenicy. Dodatkowo kolejne kilka statków z ładunkiem o łącznej zawartości ponad 200 000 ton. Oprócz Egiptu, nasza pszenica jest stale dostarczana do Algierii, Mauretanii, Maroka, Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

Port w Gdyni prowadzi w zakresie obsługi polskiego eksportu zbóż. Znajdujący się tam Bałtycki Terminal Zbożowy obsługuje około 35% ogólnego eksportu zboża w Polsce (w 2015 roku w terminalu przeładowanych zostało ok. 900 tys. ton zbóż i rzepaku). Warto zaznaczyć, że port w Gdyni w 2015 roku wprowadził do użytku nowy spichlerz zbożowy o pojemności 60 000 ton, zwiększając tym samym dotychczasową powierzchnię magazynową.

W 2014-2015 roku wyeksportowaliśmy łącznie 3,2 mln ton pszenicy z naszego kraju.

Źródła: www.port.gdynia.pl, www.me-freight.com, www.agrimoney.com

Interesuje Cię spedycja morska? Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko to pojęcie.

Przeczytaj także Eksport do Egiptu samochodów osobowych, eksport do Egiptu dla rolnictwa.

Wyceń eksport do Egiptu:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź