Handel z Japonią. Jaki transport wybrać?


Handel z Japonią
Handel z Japonią

Umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Japonią sprawiła, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta lub wysyła dobra do Kraju Kwitnącej Wiśni. W jak sposób najlepiej transportować z i do Japonii?

Na początku przypomnijmy na czym polega umowa o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Japonią. Obydwa podmioty zapowiedziały, że zdejmą większość cła na przewożone produkty i będą ułatwiać wymianę towarów. Aby jednak handel z azjatyckim krajem się opłacił, należy wybrać odpowiedni sposób transportu swoich towarów.

Handel oparty na transporcie morskim

Dobrym rozwiązaniem może być transport dóbr przez wodę. Handel poprzez porty to rozwiązanie wybierane bardzo często. Jest on stosunkowo bezpieczny (trasa nie prowadzi przez zagrożone piractwem lub wojnami tereny), tani i umożliwia przesył ogromnej ilości towarów. Japonia ma też bardzo rozbudowany system obioru transportu morskiego. Niektóre japońskie porty należą do światowej czołówki.

Transport morski to opcja dla firm, które preferują handel do lub z Japonii. Wysyłka odbywa się sprawnie i szybko. Oczywiście w przypadku transportu morskiego wadą będzie długi czas realizacji zamówienia. Natomiast rozbudowana sieć multimodalna pomoże w dostarczeniu transportu do pożądanego punktu realizacji zamówienia.

Morska droga przyda się też, jeżeli handel z Japonią opiera się na drobnicy. Będzie to bardzo opłacalna forma działalności. Koszt takiego przewozu jest nieporównywalnie mniejszy od transportu samochodowego lub powietrznego.

Szybkość to zaleta transportu lotniczego

Jeżeli główną domeną transportu do lub z Japonii ma być szybkość i bezpieczeństwo to zdecydowanie najlepszą opcją będzie droga powietrzna. Kraj Kwitnącej Wiśni jest świetnie przygotowany na odbiór towarów transportem lotniczym. Dla japońskich lotnisk handel to jeden z najważniejszych sektorów korzystających z ich usług. Z tego względu bardzo rozbudowane są terminale cargo. Japonia dysponuje też jednymi z największych lotnisk na świecie. Unia Europejska ma natomiast bardzo ciekawą ofertę połączeń z Japonią (bardzo dobre jest np. połączenie z cargo w Tokio) i innymi krajami azjatyckimi.

Zaletą takiego sposobu jest oczywiście ładowność i szybkość przewozu. Umożliwia też przewóz dużego jak i małego towaru. Ten może być w rękach zamawiającego już w kilka dni od zamówienia. Należy jednak pamiętać, że droga lotnicza to cały czas najdroższa forma transportu. Nie zawsze jest więc opłacalna i trzeba dobrze ją przekalkulować.

Handel z Japonią przez szlak drogowy

Najmniej bezpieczny jest natomiast transport drogowy, ale będzie odpowiedni dla przedsiębiorców chcących przewieźć towary dość szybko i relatywnie tanio. Trzeba jednak pamiętać, że wadą takiego rozwiązania (poza wyższym zagrożeniem) jest również niska ładowność. Polskę i Japonię dzieli łącznie ponad 8500 kilometrów. Najlepszy szlak biegnie przez Białoruś, Rosję i Kazachstan. Niekiedy wybierana jest też trasa przez Mongolię i Chiny z dodatkowym połączeniem drogą morską.

Tak długa trasa może powodować problemy związane z kradzieżą towaru, usterkami samochodów (lub ewentualnymi kolizjami) lub wieloma kontrolami granicznymi. Drogowy transport do lub z Japonii musi być bardzo umiejętnie rozplanowany.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź