Import z Indonezji


Import z Indonezji

Na samym początku należy nadmienić, że Indonezja staje się coraz bardziej liberalnym krajem pod względem gospodarczym, choć tempo zmian oczywiście jest jeszcze bardzo powolne. Na pewno jeszcze długo nie będzie w stanie dogonić Chin, ale wszystko idzie w dobrym kierunku. Stosowane są liczne bariery biurokratyczne, które utrudniają import. W Indonezji powszechna jest również korupcja, która nie ułatwia prowadzenia interesów. Świadczenie usług i dokonywanie bezpośrednich transakcji jest tam bardzo trudne, dlatego klient musi być przygotowany na wszystko.

Obroty handlowe między Polską a Indonezją stale wzrastają. Wielkość terytorium, olbrzymie zasoby naturalne, większe nawet niż w Chinach, stanowią bardzo ważny obszar dla polskich kontaktów gospodarczych. Indonezja obecnie jest krajem notującym bardzo szybki wzrost gospodarczy. Powoduje to gwałtownie rosnący import w tym kraju. Indonezja jest dla nas bardzo ważnym krajem, polscy przedsiębiorcy importują stamtąd aż 30% maszyn i urządzeń mechanicznych. Ponadto import z Indonezji obejmuje również:

 • materiały i wyroby włókiennicze,
 • tworzywa sztuczne,
 • meble,
 • kauczuk,
 • produkty przemysłu,
 • artykuły spożywcze,
 • napoje.

Problemy z importem
Niestety, ale należy pamiętać, że inwestycja w Indonezji nadal jest bardzo ryzykowna. Głównie dlatego, że klient ma problem z uzyskaniem odpowiedniej ochrony swojej inwestycji. Może oczywiście skorzystać z ubezpieczeń, jednak w niektórych przypadkach są one niewystarczające w walce z korupcją, która nadal rozprzestrzenia się w Indonezji. Problem jest także w ogóle z wysokimi podatkami, co sprawia, że import z Indonezji nie zawsze jest opłacalny. Szczególnie, jeżeli przedsiębiorca liczy na to, że przytrafią mu się złote strzały i chce od razu odnieść sukces. Kuleje tu również międzynarodowa wymiana handlowa, jest problem z egzekwowaniem kontraktów i w ogóle z rozwiązywaniem kwestii związanych z niewypłacalnością. Dlatego to właśnie jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy importują tak chętnie z Indonezji, jak z Chin. Jednak to w Chinach złote strzały zdarzają się znacznie częściej. Dlatego właśnie tamten rynek jest nadal bardziej popularny. Natomiast to zdecydowanie meble indonezyjskie są bardziej popularne i częściej z tamtego regionu meble wybierane są przez importerów. Może właśnie w tym tkwi moc tamtejszego rynku?

Wyceń import z Indonezji:


14 komentarzy

 1. Avatar
  Piotr
  6 lutego 2017

  Witam uprzejmie
  Myślę o rozpoczęciu takiego biznesu chętnie zaciągnę Pańskich porad.
  Będę wdzięczny za kontakt prześlę szczegóły.
  Pozdrawiam

 2. Avatar
  Domi
  23 czerwca 2016

  Panie Tomku,

  Ciesze sie, ze trafilam na te strone. Planuje import towarow z Indonezji i chce sie zorientowac w prawnych aspektach, kosztach celnych, transporcie itd. Bede bardzo wdzieczna za kontakt mailowy i informacje jak to funkcjonuje ze strony Pana firmy?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Domi

 3. Avatar
  Piotr
  28 listopada 2015

  Dzien Dobry Panie Tomaszu.Przebywam obecnie na Bali-rekreacyjnie oczywiscie:-) Przemysl meblowy o ile mozna to nazwac przemyslem jest tu ooooogromny.Piekne rekodziela, piekne meble z materialow recyclingowych.Chcialbym sie zapytac czy pomoglby mi Pan w znalezieniu odpowiedniego kuriera ktory zajmuje sie transportem droga morska z Indonezji do Europy?

 4. Avatar
  Tomasz
  4 listopada 2014

  Witam
  przymierzam się do improtu towarów z Indonezji.Szukam osoby która umie poruszać się po tamtejszym rynku. Czy zna Pan taką osobę która mogłaby pomóc w nawiązaniu kontaktów z lokalnymi producentami.Oczywiście wyjazd do Indonezji obowiązkowy.

 5. Witam, bardzo ciekawy temat, i nie sądzę aby był Pan na straconej pozycji.

  Odpowiedziałem na maila – proszę o stosowny kontakt,

 6. Avatar
  Rafał
  22 kwietnia 2014

  Podobnie jak w/w firma zaimportowałem – samodzielnie pierwszy raz – meble z Indonezji. Producent niby sprawdzony ( współpracowałem z nim importując dla kogoś 2 transporty) moje meble przyszły niewykończone, niekompletne, mokre. Może Pan podpowiedzieć co powinienem teraz zrobić? oczywiście reklamację złożyłem ale jakoś nie wierzę, że dostanę zwrot pieniędzy.

Zostaw odpowiedź