Incoterms – najlepsze warunki dla importerów – cz. 2


Incoterms transport morski

W minionym tygodniu omówiłem warunki Incoterms FOB (port załadunku) wraz ze wskazaniem korzyści jakie osiągają importerzy którzy zdecydują się na trzymanie gestii transportowej we własnych rękach.

Dzisiaj chciałbym się skupić na omówieniu warunków Incoterms EXW (miejsce) oraz wskazaniu ewidentnych korzyści i potencjalnych zagrożeń jakie z nich wynikają.

Zacznijmy od tego, że przy warunkach Incoterms EXW (miejsce) cała odpowiedzialność jak również ryzyko związane z przemieszczaniem ładunku spoczywa na naszych barkach. Jako podmiot który kontroluje całość procesu transportowego mamy wpływ na każdy element jego układanki, mamy wpływ na cenę każdego elementu procesu, ale również ponosimy wszelką odpowiedzialność za takie a nie inne nasze wybory. Korzyści widoczne są nieuzbrojonym okiem, ale zagrożeń w pierwszej chwili nie widać. A niestety te występują. Problemem w imporcie z Chin może być chociażby fakt taki, że eksporter nie posiada licencji eksportowej i korzysta z jakiejś agencji pośredniczącej która takowy dokument posiada. Problemem może być konieczność użycia specjalistycznego sprzętu do transportu naszego ładunku (auto z windą, podwyższane itp). Warto oprzeć się na doświadczonym spedytorze, który wie dokładnie co i jak po kolei powinien zorganizować, tak aby nie było problemów np. z dokonaniem odprawy celnej eksportowej po stronie nadawcy. Warto sprawdzić, czy wskazany przez nas do obsługi spedycyjnej podmiot posiada partnera po stronie nadawcy itp.

W zamian otrzymujemy ofertę uszytą na miarę która pasuje TYLKO do danego transportu, i przeważnie nie będzie można z niej skorzystać przy innej okazji.

W SEAOO.com możecie Państwo dokonać wyceny EXW – lecz niestety w sposób tradycyjny. W celu przedstawienia oferty potrzebujemy znać:

  • dokładny adres załadowcy
  • dokładne parametry ładunku
  • miejsce dostarczenia
  • procedurę celną

Zapraszamy do korzystania z naszych usług 😉

Czytaj także: Incoterms – najlepsze warunki dla importerów – cz. 1

1 Komentarz

  1. […] biorąc pod uwagę frachty, zarówno morskie jak i lotnicze – wykonywane na warunkach Incoterms EXW to okazuje się, że koszty transportu „lokalnego” są dużo wyższe w transporcie […]

Zostaw odpowiedź