Kolej przygotowana na powstanie CPK


Kolej
Kolej

Powstanie polskiego megalotniska jest jednym z celów aktualnej ekipy rządzącej. Wiele decyzji gospodarczych i transportowych opiera się właśnie na Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Władze ogłosiły, że kolej będzie rozbudowana o sieć 1600 kilometrów sieci w celu dotarcia do portu.

To kolejny punkt z planu rozbudowy transportu intermodalnego na bazie żeglugi śródlądowej, pociągów i centralnego lotniska, które ma być jednym z największych portów lotniczych w Europie. Centralny Port Komunikacyjny ma mieć rozbudowane cargo, kolej ma być zintegrowana z lotniskiem, a system rozładunku nowoczesny i efektywny. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Co otrzyma kolej?

Rząd zapowiada, że program rozbudowy, jaką czeka polską kolej to największa tego typu inwestycja od ponad 30 lat. Polskie linie kolejowe będą większe o ponad 1600 kilometrów. Sieć ma być nie tylko korzyścią dla komunikacji z CPK, ale również możliwością przewozu towarów na terenie całego kraju. Według planu nowe linie będą prowadzić z 10 kierunków do portu lotniczego w Warszawie. Dodatkowo będą łączyć miasta wojewódzkie ze sobą, stolicą oraz największym portem lotniczym w Polsce.

Z pierwszej linii polska kolej ma korzystać jeszcze przed rozpoczęciem działań w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Będzie to połączenie Łodzi, stolicy i lotniska. Od tej inwestycji będą prowadzone kolejne odnogi, które rozbudują kolejową sieć do założonych ponad 1600 kilometrów. Poza nowymi sieciami rząd planuje wyremontować również kolejne istniejące już połączenia kolejowe.

Czas przejazdu ma się skrócić

Nie tylko liczba linii kolejowych ma poprawić stan przewozu towarów pociągami. Kolej ma być przede wszystkim szybsza. Rzeczywiście, największy problem transportu kolejowego to czas. Transport z dwóch punktów jest bardzo wydłużony i narażony na wiele problemów na trasie (uszkodzona trakcja i remonty, brak odpowiedniej infrastruktury). Pozytywnie do inwestycji odnieśli się eksperci z branży. Ci twierdzą, że polska kolej wymaga natychmiastowej restrukturyzacji.

Braki widoczne są najbardziej w przejazdach pasażerskich, ale jeżeli Polska chce być wiodącym rynkiem handlowym w Europie Środkowo-Wschodniej, to intermodalny transport z rozbudowaną gałęzią przewozów kolejowych będzie punktem niezbędnym. W ostatnich latach w kraju więcej torów rozebrano niż zbudowano. Tak naprawdę od lat 80tych w Polsce nie inwestowano w kolej na dużą skalę.

Czy CPK to dobry cel?

Eksperci nie mają wątpliwości, że inwestycja w kolej się opłaci. Zastanawiają się jednak nad celowością rozbudowy. Nie wszystkie linie powinny być łączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Stracą na tym inne lotniska, a ewentualne obłożenie cargo może przerosnąć możliwości CPK. Pomysłodawcy powinni być na to przygotowani.

Warto przemyśleć też międzynarodowe połączenia kolejowe na określonych trasach. Niektóre z nich mogą stać się kluczowym tranzytem łączącym Europę z Azją. Nie określono jeszcze dokładnej daty zakończenia całej inwestycji. Wiadomo, że będzie ona rozbudowywana jeszcze przed powstaniem lotniczego portu.