Komunikacja międzynarodowa tranzyt


Komunikacja międzynarodowa tranzyt

Komunikacja międzynarodowa tranzyt – dot. transportu kolejowego. Są to przesyłki nadawane na podstawie międzynarodowego listu przewozowego, ze stacji znajdującej się poza Polską do stacji znajdującej się również nie na terenie naszego kraju. Przesyłki transportowane są jednak przez Polskę. Można tutaj wyróżnić trzy sytuacje:

1. Przewóz do stacji znajdującej się poza Polską na podstawie międzynarodowego listu CIM (międzynarodowy list przewozowy) do polskiej wyjściowej stacji granicznej. Następuje tam zmiana międzynarodowego listu przewozowego CIM przez przewoźnika kolejowego na międzynarodowy list przewozowy SMGS (Sogłaszenije o mieżdunarodnom żelaznodorożnom gruzowom soobszczenii – umowa o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej).

2. Przewóz do stacji znajdującej się poza Polską wszystkich przesyłek przybywających na podstawie listu SGMS (Sogłaszenije o mieżdunarodnom żelaznodorożnom gruzowom soobszczenii – umowa o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej). Są one przesyłane do polskiej granicznej stacji wejściowej. Przewoźnik kolejowy zmienia tam list z SGMS na CIM (międzynarodowy list przewozowy).

3. Przewóz ze stacji znajdującej się poza Polską do stacji znajdującej się także poza terenem Polski na podstawie listu przewozowego CIM (międzynarodowy list przewozowy) i SGMS (Sogłaszenije o mieżdunarodnom żelaznodorożnom gruzowom soobszczenii – umowa o międzynarodowej kolejowej komunikacji towarowej).