Transport kolejowy będzie jeździł ciszej!


Transport kolejowy
Transport kolejowy

Okazuje się, że kolejowy przewóz towarów nie będzie już tak uciążliwy dla mieszkańców, których domy i mieszkania sąsiadują z torami kolejowymi. Ministerstwo infrastruktury opracowało plan, który ma zmniejszyć natężenie hałasu w pobliżu przejazdów składów kolejowych. Jak transport kolejowy zostanie „uciszony?

Transport kolejowy ma wiele zalet, ale hałas jest z pewnością wielką wadą tego środka transportu. Niestety, nie chodzi tu o sam dźwięk wydawany przez składy – nowoczesne towarowe pociągi nie są głośne i nie powodują bólu głowy. Transport kolejowy jest głośny, bo hałas wytwarzają tory i podłoże, które pracuje wraz z jadącym pociągiem. Teraz – podobno – opracowano sposób, żeby zminimalizować hałasujące składy.

Jak wyciszyć transport kolejowy?

Kluczem do sukcesu będą drzewa. Okazuje się, że mogą działać jak dźwiękochłonne kurtyny, które nie przepuszczą hałasu do zamieszkałych terenów. Nowe wytyczne resortu infrastruktury mają pomóc w zbudowaniu odpowiedniej jakości kurtyn dźwiękochłonnych. Z pewnością czekają na nie mieszkańcy, którzy są sąsiadami torów kolejowych. Niektórzy skarżą się, że ten jest tak uciążliwy, że nie mogą normalnie funkcjonować.

Jak więc wyciszyć transport kolejowy? Zmniejszona zostanie odległość roślin od linii kolejowych. Aktualnie ten parametr wynosi około 15 metrów. Teraz ma zostać zmieniony do 6 metrów od linii. Dotychczas zarządcy torów musieli wycinać rośliny co generowało kolejne koszty. Dzięki temu powstanie specjalny tunel buforowy, który zdecydowanie wyciszy przejazd pociągu. To jednak nie ostatnia zaleta tego pomysłu.

Taniej, czyściej, szybciej!

Okazuje się, że zmiany przez które transport kolejowy będzie musiał przejść dotyczą nie tylko hałasu. Zmniejszenie strefy roślinnej z 15 metrów do 6 metrów ma na celu również zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez odpady spadające z otwartych składów. Nie będzie dochodziło do wywiewania sypkich towarów, a to zwiększy również bezpieczeństwo – wywiewany odpad mógł np. wybijać szyby w innych pociągach i samochodach na pobliskich drogach.

Co więcej – mały bufor będzie większą ochroną przed ewentualnymi zanieczyszczeniami środowiska oraz pozwoli na ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Taki stan rzeczy ma ochronić kolej przed intensywnymi opadami deszczu, gradu i przede wszystkim śniegu, które często uniemożliwiały jakąkolwiek jazdę.

Transport kolejowy i sposób na powalone drzewa

Ewentualne problemy spowodowane przez powalone drzewa również ma zostać rozwiązany. Transport kolejowy jest narażony na to na tyle często, że resort musiał odnieść się do problemu. Według nowych zasad drzewo może znajdować się w odległości większej co najmniej o metr od jego wysokości, ale nie mniejszej niż 6 metrów od skrajnej szyny. Będzie to zmuszało do odpowiedniej pielęgnacji takiej roślinności. Zarządca będzie zmuszony cyklicznie obserwować stan pobliskiej roślinności.

Kiedy przepisy zostaną wprowadzone w życie? Projekt jest aktualnie na etapie konsultacji i wstępnej legislacji. Ma zostać wprowadzony przez rozporządzenie. W życie wejdzie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź