Kontener chłodzony


Kontener chłodzony

Kontener chłodzony (cooled container) to rodzaj kontenera izotermicznego o kontrolowanej temperaturze. Wyróżniamy kontener chłodzony ze źródłem zimna np. lodem naturalnym, suchym lodem (otrzymywanym przez rozprężanie ciekłego dwutlenku węgla), skroplonym gazem (np. ciekły azot) lub kontener chłodzony mechanicznie wyposażony w mechaniczną jednostkę chłodzącą. Te drugie z reguły korzystają z zasilenia z agregatów statku poprzez podłączenie do znajdującej się tam sieci energetycznej.

Kontener chłodzony przeznaczony jest do przewożenia towarów, które wymagają stałych, niskich temperatur od +7 stopni Celsjusza do -20 stopni Celsjusza, aby nie uległy zniszczeniu i zepsuciu. Przeważnie są to artykuły spożywcze. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i izolacji, taki właśnie warunek może zostać spełniony, a cały transport zostanie przeprowadzony w odpowiedniej temperaturze.

Chłodniowiec, tak nazywa się statek służący do przewozu łatwo psujących się towarów oraz produktów przede wszystkim spożywczych. Kontenery przechowywane są w chłodzonych ładowniach takiego statku, gdzie zainstalowane są agregaty chłodnicze oraz systemy wentylacyjne. Chłodniowce od wewnątrz posiadają odpowiednią izolację, aby zmniejszyć przepływ ciepła.

Inne rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener płytowy
Kontener uniwersalny zamknięty
Kontener wentylowany
Kontener zbiornikowy
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontener z otwartym dachem
Kontener izotermiczny