Port w Gdańsku przyjmie armatorów z sojuszu G6


Port w Gdańsku przyjmie armatorów z sojuszu G6
Port w Gdańsku przyjmie armatorów z sojuszu G6

G6 – sojusz armatorski do którego zaliczają się firmy Hapag-Lloyd, Mitsui O.S.K. Lines (MOL), Orient Overseas Container Line (OOCL), Nippon Yusen Kaisha (NYK), APL i Hyundai Merchant Marine.

Jak dotąd większość kontenerowców należących dosojuszu było obsługiwanych przez Bałtycki Terminal Kontenerowy (BCT) w Gdyni – OOCL i APL, oraz Gdynia Container Terminal (GCT) – Hapag-Lloyd i NYK. W 2012 roku sojusznicy nie nawiązali współpracy z terminalem w Gdańsku, co pozwoliło Gdyni zachować część klientów.

W międzyczasie Gdynia, by nie stracić swojej pozycji i aby stań się konkurencyjnym portem dla Gdańska, zaopatrzyła się między innymi w nowe suwnice, które pozwalają na obsługę statków oceanicznych. Zakończenie etapu rozbudowy portu obejmujące przebudowanie nabrzeża i pogłębienie portu, ma nastąpić w listopadzie 2015 r. Wszystko po to by zwiększyć możliwości przeładunkowe BCT i nie pozostać w tyle.

Armatorzy G6 zdecydowali jednak, że nowym terminalem w Polsce obsługującym sojusz zostanie Gdańsk z Deepwater Container Terminal DCT. Gdynia straciła już znaczącego armatora, gdy na przełomie 2008-2009 r. do DCT w Gdańsku przeszedł Maersk. Wygląda na to, że teraz pójdą za nim kolejni armatorzy. Pierwszy statek G6 ma zawitać do DCT Gdańsk na początku sierpnia 2015 r.

Źródło: http://dctgdansk.pl/pl/serwis-oceaniczny-aliansu-g6-wchodzi-na-baltyk/

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź