Roboty w magazynie Alibaba


Alibaba Zhu Que

Alibaba to znany chiński internetowy sklep, który w ubiegłym roku otworzył jeden z największych inteligentnych magazynów w Chinach. Jest on nie tylko zarządzany przez ludzi, ale także 60 innowacyjnych robotów. Zajmujący powierzchnię 3000 metrów kwadratowych magazyn Alibaba znajduje się w Huiyang w prowincji Guangdong w południowych Chinach.

Roboty o nazwie Zhu Que lub Vermilion Bird („szkarłatny ptak”- jest postacią, drapieżnym ptakiem z chińskiej mitologii), to samonapędzające się maszyny mogące przenosić do 500 kilogramów towarów z magazynu do pracowników, którzy następnie pakują i wysyłają towary do klientów na całym świecie.

Roboty wykonują instrukcję przesyłaną za pośrednictwem Wi-Fi i zbierają towary z ponad 32 300 półek, zwiększają w ten sposób o trzy razy wydajność magazynu. Każda z maszyn wyposażona jest w detekcję laserową, która zapobiega ich wpadaniu na siebie. Po pełnym naładowaniu każdy robot może pracować osiem godzin bez przerwy, oszczędzając pracownikom biegania po magazynie w celu znalezienia towaru.

Robotyka wydaje się być przyszłością dużych hal magazynowych i detalicznych, takich jakie posiada m.in. Alibaba. Roboty pracują również w magazynach Amazon, czy STO Express. Nie dziwi więc fakt, że firmy inwestują miliardy w tę dziedzinę. Zdaniem Jacka Ma, założyciela i przewodniczącego Alibaba Group, robotyka stanie się dziedziną, która wpłynie na rozwój w wielu sektorach, takich jak służba zdrowia, usługi publiczne, badania, ale także w naszych domach.

*Alibaba Group jest także właścicielem platformy AliExpress (tzw. chińskiego Allegro).

1 Komentarz

  1. Avatar
    http://automatyka-sklep.eu/
    8 marca 2019

    Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź