Składany kontener – przełom w logistyce?


Składane kontenery
Składane kontenery

Staxxon – amerykańska firma z siedzibą w Montclair (New Jersey). Jej założycielem, dyrektorem generalnym a zarazem wynalazcą kontenera składanego jest George Kochanowski, który niedawno oznajmił, że chciałby uruchomić ich produkcję na masową skalę. Czy składane kontenery mają szanse zaistnieć na rynku transportowym?

Cofnijmy się o kilka lat, po raz pierwszy firma Staxxon pochwaliła się swoją przełomową technologią, czyli składanymi kontenerami w 2011 roku. Aktualnie na uzyskanie certyfikacji czeka prototyp, który był budowany w Bydgoszczy i Toruniu.

 

 

Głównym założeniem firmy Staxxon było stworzonej technologii dzięki której można zaoszczędzić i usprawnić transport pustych kontenerów. Prace zaczęły się od opracowania pionowego sposobu składania pustych kontenerów oraz stworzenia produktu, który spełni istniejące normy konstrukcyjne i będzie jednocześnie odporny na działanie warunków atmosferycznych.

Zdaniem Georga Kochanowskiego, najważniejszym celem w zakresie zrównoważonego rozwoju transportu jest zmniejszenie liczby ruchów statków kontenerowych w portach, zmniejszenie zużycia paliwa i zaoszczędzenie miejsca na statkach towarowych, a także przestrzeni w portach, której brakuje. Konstrukcja nowych kontenerów pozwalająca na zastąpienie pojedynczego kontenera pięcioma złożonymi, rozwiązuje te problemy.

Według twórcy, dodatkowy koszt w postaci nowych kontenerów można odzyskać dzięki oszczędnościom. W przypadku składanych, potrzebne jest mniej miejsca podczas transportu, sprzętu do załadowania, rozładowania, zmniejszają się także koszty przechowywania.

Źródło: portalkujawski.pl, staxxon.com

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź