Terminal cargo w Goleniowie otwarty! Zwiększy liczbę przeładunków?


Terminal cargo
Terminal cargo

Podszczecińskie lotnisko inwestuje w transport lotniczy. Nowy terminal cargo, który powstał w Goleniowie ma być krokiem w rozwoju tego sektora działalności. Inwestycja, która kosztowała 30 milionów złotych ma stosunkowo szybko się zwróci. Jak skorzystamy na obsłudze nowego terminalu?

Port lotniczy w Goleniowie od 2016 roku notuje spadki w liczbie obsłużonych ładunków, ale nadal jest jednym z największych lotnisk przeładunkowych w Polsce. Aby nadal utrzymywać się w czubie i przerwać niekorzystną passę, władze zdecydowały na rozbudowę o terminal cargo. Teraz możemy korzystać z tej nowej inwestycji.

Co ma terminal cargo w Goleniowie?

Obiekt jest całkowicie nowy, bo samorządowcy i władze lotniska otworzyły go 2 października. To nowoczesny terminal. Jego łączna powierzchnia ma aż 8 tysięcy metrów kwadratowych. Co możemy na nich ujrzeć? Bardzo rozbudowane zaplecze biurowe i socjalne, magazyny i miejsca przeładunkowe.

W budynku są różnego rodzaju chłodnie, pomieszczenia przeznaczone do przechowywania leków, materiałów toksycznych, specjalny sejf i wiele innych miejsc, które pozwolą na lepsze wykonywanie usług. Co więcej, obiekt jest przystosowany do transportu zwierząt.

Terminal spełnia również wszelkie normy bezpieczeństwa. To ważne, gdyż twój towar będzie podlegał najwyższej kontroli i zabezpieczeniu. Oczywiście, powyższe to nie jedyne przeznaczenie terminalu. Władze lotniska chcą, aby był on przeznaczony głównie na rynek e-commerce.

E-commerce szansą dla Goleniowa

Spójrzmy na wyniki i przewidywania. Inwestycja ma być środkiem napędowym dla rynku e-commerce. Pracownicy lotniska ostrożnie czekają na takich kontrahentów jak Amazon, Zalando, partnerzy z Azji czy inne, mniejsze firmy zajmujące się szeroko rozumianym handlem w Internecie i logistyką całego przedsięwzięcia.

Nowy terminal cargo ma odprawić łącznie 10 tysięcy ton towarów rocznie. Jest to jeden z najlepszych wyników w całym regionie. Dzięki temu Pomorze Zachodnie ma być polską oazą branży handlu w Internecie. Dodatkową zaletą dla miejsca jest świetne połączenie z Europą Zachodnią, dostęp do wysokiej klasy portów i kolei, a także zapowiedzi polityków i samorządowców o inwestycji w transport intermodalny.

Ci w różowych barwach widzą rozwój regionu. W ich opinii województwo zachodniopomorskie będzie hubem logistycznym wykorzystującym połączenie z Niemcami i pasem Europy Zachodniej, a całą Skandynawią i dostawami z państw wschodu.

Koszty i czas realizacji nie są przerażające

Inwestycja kosztowała 30 milionów złotych. Nie jest to wygórowany koszt, jeżeli spojrzymy na podobne w kraju. Wspomnijmy również o tym, że niedługo trwała budowa terminalu cargo. Całkowity czas realizacji to okres od lutego 2018 roku do teraz.

Teraz od władz lotniska, Szczecina i potencjalnych inwestorów zależy wiele. Ciekawe więc, jak terminal cargo przełoży się na sukces gospodarczy regionu i kolejne inwestycje.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź