Gaz LNG ruszy ze Świnoujścia w Polskę!


Gaz LNG
Gaz LNG

To przełomowy moment dla polskiego transportu, kolei i handlu gazem. Dzięki współpracy PKP Cargo z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem gaz LNG (ciekły gaz ziemny) ruszy w Polskę dzięki kolei!

To spory przełom, bo dotychczas gaz LNG z portu w Świnoujściu transportowaliśmy wyłącznie cysternami. List intencyjny pomiędzy portem gazowym, a PKP ma to bardzo szybko zmienić!

Jak będzie transportowany gaz LNG?

Pierwszym głównym punktem umowy jest ustanowienie specjalnej strategii w zakresie planowania przewozu gazu LNG. Drugi punkt jest dla nas najważniejszy – to oczywiście sam transport gazu. Na początku strony porozumienia planują transport do Oświęcimia.

Oświęcim będzie pilotażową linią i sprawdzeniem dla PKP i portu w Świnoujściu jak działa strategia transportu. Jeżeli to wypali, to w życie wejdzie ostatnia część umowy. Strony chcą utworzyć specjalne centra przeładunkowe gazu. Mają one bazować na terminalach polskich kolei.

To przełom. Dotychczas transportowaliśmy gaz wyłącznie drogami. Cały proces wykonywały specjalnie dostosowane do tego cysterny. Pamiętajmy, że taka monopolizacja wpływała na ceny transportu.

Jak skorzystamy na zmianach?

Jeżeli pilotażowy transport do Oświęcimia wyjdzie pozytywnie, to już niedługo będziemy odbierać gaz LNG transportowany drogą kolejową. Zyski z takiego obrotu sprawy są spore. Główny to spadek cen samego gazu. Na kwotę jaką płacimy wpływa koszt przewozu. Ten jest wyższy jeżeli na rynku nie ma konkurencji. Teraz ceny powinny spaść.

Przewożenie gazu przez kolej będzie też dla nas szansą w handlu międzynarodowym. Możemy być dużo lepszym pośrednikiem, niż nasi konkurenci. Gaz szybciej i bezpieczniej będzie trafiał do odbiorców. Ci nie zapłacą też tak wysokich cen jak dotychczas.

Dzięki takiej strategii możliwe będzie zagospodarowanie niszy na rynku. W sąsiednich krajach i Polsce pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na gaz LNG. W ten sposób port będzie mógł zwiększyć dostawy i sprzedaż. To z kolei przełoży się na dużo wyższe obroty!

Na koniec natomiast dobra wiadomość dla wszystkich fanów transportu intermodalnego. Gaz będzie trafiał do Świnoujścia drogą morską. Następnie zostanie przeładowany na pociągi. W centrach przeładunkowych kolei trafi on już do cystern, które dostarczą gaz odbiorcom. W ten sposób każda gałąź przemysłu będzie zadowolona!

Od kiedy gaz ruszy w Polskę?

Spójrzmy na terminarz. Sygnatariusze umowy twierdzą, że pierwsze dostawy zaczną odbywać się w pierwszym kwartale 2020 roku. Dotyczy to oczywiście pilotażowych kwestii. Niestety, nikt nie określił jeszcze terminów zakończenia pilotażu i rozpoczęcia pracy nad strategią transportu i siecią przeładunkową.

PKP Cargo stawia jednak na rozwój kolejnych sektorów działalności. Możemy przypuszczać, że powodzenie testów będzie motywacją do błyskawicznego wprowadzenia dalszego planu w życie. Z korzyścią dla wszystkich odbiorców gazu LNG oczywiście!