Transport kombinowany w Unii Europejskiej


Transport kombinowany
Transport kombinowany

Unia Europejska chce opracować przepisy dotyczące gałęzi przemysłu przewozowego jaką jest transport kombinowany. Urzędnicy w Brukseli mają plan stworzyć z tego sposobu przewozu towarów strukturę mogącą być pełną alternatywą dla ciężarówek przy jednoczesnym zachowaniu każdej części przemysłu. Czy unijni przedstawiciele mają dobry plan na tę część transportu?

W opracowaniach dotyczących transportu dużo mówi się o transporcie intermodalnym i multimodalnym. Te dwa zagadnienia są stosowane przez wielu felietonistów i dziennikarzy zamiennie. Transport kombinowany to temat poruszany rzadko. Przed omówieniem planów Unii Europejskiej warto wytłumaczyć pokrótce każde z tych pojęć.

Transport kombinowany – czym jest ta kategoria?

Nie ma aktualnie częściej komentowanej gałęzi przemysłu transportowego niż transport kombinowany. Błędnie pojawia się w sprawozdaniach medialnych jako transport intermodalny albo transport multimodalny. Na początku trzeba zaznaczyć, że transport kombinowany to kategoria do której należy zarówno intermodalny jak i multimodalny. Transport kombinowany to sieć transportowa, która wykorzystuje więcej niż jedną gałąź transportu. Trasy dowozowe i odwozowe wykonywane są za pomocą transportu samochodowego (w zależności od tego jak duże są przewożone towary – może to być TIR lub kurier).

Intermodalny transport to kategoria „transport kombinowany”. W intermodalności też wykorzystuje się więcej niż jedną gałąź transportu ale – uwaga – tylko jedną jednostkę ładunkową. Wybiera się więc kontener albo nadwozie wymienne, które podróżuje przez całą trasę przewozu. W przypadku transportu multimodalnego jednostka ładunkowa może być zmieniana w przewozie. Istnieje jeszcze forma transportu bimodalnego. Do tej techniki wykorzystywana jest specjalna forma naczep. Wszystkie te trzy techniki wykonywane są przez jednego operatora.

Transport kombinowany a Unia Europejska

Wiedząc już czym jest transport kombinowany i jakie są jego typy można omówić nowe przepisy dotyczące transportu w Unii Europejskiej. Wspólnota chce prawie zrezygnować z transportu drogowego na rzecz statków i kolei. Unia ma rozwijać porty przeładunkowe i przebudowywać dworce oraz terminale. Ma to poprawić efektywność transportu, rozwinąć sieci połączeń i zmienić przemysł transportowy w ekologiczny biznes. Nowością może być przepis, który mówi, że dany pojazd może być na terenie wspólnoty tylko 5 dni.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z wprowadzanych zmian. Krytycznie widzi je Polska. Przedstawiciele naszego kraju słusznie zauważają, że nowe przepisy są sporym utrudnieniem w ruchu pojazdów ciężarowych w całej wspólnocie. Polacy liderują w Unii pod względem wielkości floty samochodowej. Przemysł krajowy opiera się w większości na transporcie drogowym właśnie i miną lata zanim dostosujemy się do przepisów unijnych. Przewoźnicy i tak mają sporo problemów, a ewentualne zmiany jakie przewiduje Unia mogą sprawić, że całkowicie wylecą z karuzeli jaką jest transport kombinowany.

Nie wiadomo jeszcze czy przepisy unijne wejdą w życie. Transport kombinowany nadal jest opiniowany przez ekspertów. Pewne jest jednak, że przewoźników we wspólnocie czekają zmiany. Oby były to zmiany na lepsze.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *