Transport morski – zapobieganie kolizjom


Transport morski - zapobieganie kolizjom
Transport morski - zapobieganie kolizjom

Transport morski – zapobieganie kolizjom

Transport morski – zapobieganie kolizjom, czyli innowacje „Made in Poland”.

Jak pokazują badania większość kolizji w transporcie morskim ma miejsce w wyniku błędu ludzkiego, a system NAVDEC ma wyeliminować ten błąd. NAVDEC to narzędzie nawigacyjne stworzone przez polską spółkę Sup4Nav. Od pozostałych systemów wyróżnia się tym, że jako pierwsze na świecie oprócz pełnienia funkcji informacyjnej, wspomaga również podejmowanie trudnych decyzji. NAVDEC nie tylko analizuje i dokonuje oceny sytuacji na morzu, ale również proponuje nawigatorowi rozwiązania w sytuacjach kolizyjnych. Automatycznie wyznaczana manewr i trajektoria, które są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Jak podkreślają twórcy, grupa naukowców z Akademii Morskiej w Szczecinie, NAVDEC może być stosowany jako oprogramowanie przeznaczone dla producentów sprzętów nawigacyjnych lub samodzielne urządzenie z oprogramowaniem. Co ważne NAVDEC  działa w oparciu o zainstalowane już na statkach systemy m.in. GPS, AIS, system map elektronicznych itp. nie wymaga więc dodatkowych nakładów na sprzęt i wyposażenie. A to dosyć istotna informacja dla potencjalnego klienta. Druga ważna rzecz to ile uda się zaoszczędzić na zastosowaniu tej technologii? Koszt kolizji w transporcie morskim może sięgać ponad miliona dolarów, a ograniczenie tej liczby tylko o 1% może dać oszczędności w wysokości aż 20 milionów dolarów rocznie. Takie też jest zadanie systemu NAVDEC.

Projekt już został doceniony i otrzymał 50 000 euro dotacji od Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon2020, co pozwoli przyśpieszyć prace nad  projektem. Firma planuje starać się również o kolejne środki na rozwój. W planach ma dodanie NAVDEC na urządzenia mobilne. Jak widać transport morski to dziedzina w której można jeszcze wiele zmienić, czekamy na kolejne innowacyjne projekty.

Źródło: http://www.technopark-pomerania.pl/pl/lokatorzy/poznaj-nasze-firmy/wszystkie/sup4nav-biuro-wirtualne, http://navdec.com, http://www.web.gov.pl/aktualnosci/19_4677.html

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź