Transport morski – aktualności z portu w Hamburgu


Transport morski – aktualności z portu w Hamburgu
Transport morski – aktualności z portu w Hamburgu

Transport morski pomagamy realizować do portu w Gdyni, ale także do portu w Hamburgu i w przypadku importu towarów odprawa celna może w takim wypadku odbywać się właśnie tam, zalety i wady takiej odprawy były już na blogu opisywane (Zalety i wady odpraw celnych – Gdynia / Hamburg). Jednak dawno nie sprawdzaliśmy co tam słychać w porcie u naszych zachodnich sąsiadów.

Według najnowszych informacji, port w Hamburgu obsłużył w pierwszej połowie tego roku o 70,8 mln ton towarów mniej niż w roku ubiegłym. Szczególny wpływ miał na to spadek przeładunków kontenerowych (o 6,8%), który był związany przede wszystkim ze słabym handlem zagranicznym z dwoma wiodącymi partnerami portu, z Chinami i Rosją. Ruch kontenerowy przez Hamburg był wyraźnie niższy niż w roku ubiegłym z Chinami o 10,9% i wyniósł 1,3 mln TEU, a z Rosją o 35,9% i osiągnął 212 000 TEU.

Natomiast ładunki masowe w pierwszym półroczu osiągnęły 23,6 mln ton i zanotowały 12,3% wzrostu w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Znacznie wzrosły przeładunki węgla i rud o 19%. Oprócz huty w północnych i wschodnich Niemczech głównymi odbiorcami węgla są przemysł i elektrownie np. nowa węglowa elektrownia Moorburg, która będzie wykorzystywała do 4,2 mln ton węgla kamiennego rocznie.

Władze portu w Hamburgu przewidują, że mimo problemów rok zamkną z liczbą około 141 milionów ton (w tym 9 milionów TEU) przeładowanych towarów. Port w Hamburgu, jeśli chce być liderem na Bałtyku i dogonić a później także utrzymać przewagę nad portem w Antwerpii czy w Rotterdamie, musi się rozwijać. Jak podkreślają władze portu, aby zwiększyć efektywność przeładunków konieczne jest także pogłębienie kanału na Łabie. Transport morski zmienia się z roku na rok, rośnie zapotrzebowanie konsumentów, trwa walka o konkurencyjne ceny, zwiększają się pojemności statków, a do nich muszą się dostosować porty.

Źródło: http://www.hafen-hamburg.de/en/news.

Na naszym blogu dowiesz się jak zorganizować spedycję morską i przetransportować towary statkiem.

Przeczytaj także: Zalety i wady odpraw celnych – Gdynia / Hamburg.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź