Transport na Bałtyku – port w Kłajpedzie


Transport na Bałtyku - port w Kłajpedzie
Transport na Bałtyku - port w Kłajpedzie

Czy port w Kłajpedzie zmieni transport morski nad Bałtykiem? Docierają coraz to nowe informacje o porcie w Kłajpedzie na Litwie. Najpierw o rekordowym miesiącu (wrześniu) w historii portu pod względem przeładunków, które wzrosły o 11,2% (3,54 mln ton). Wygląda na to, że to zasługa towarów płynnych: ropy, paliw itp., których przeładowano o 39,5% więcej (7,7 mln ton) niż w zeszłym roku. Litwini zaczynają tym samym doganiać port w Gdańsku i już przegonili port w Gdyni, gdzie przeładunków paliw jest znacznie mniej. Także towary masowe (węgiel, zboża itp.) zanotowały niewielki 3% wzrost, a stanowią one prawie połowę ogólnych przeładunków litewskiego portu.

Od sierpnia tego roku port w Kłajpedzie może przyjmować serwisy oceaniczne, w tym kontenerowce o pojemności od 9 000 do 11 000 TEU. Wiąże się to z ukończeniem budowy terminalu JSSC Klaipedos Smelte, którego koszt wyniósł 77 mln euro. Tym samym port w Kłajpedzie dołączył do grona portów nad Bałtykiem, przyjmujących statki tej wielkości. Pierwszym kontenerowcem obsłużonym w nowym terminalu był MSC Asya ( 9 178 TEU) i od razu padł rekord wielkości.

Klaipedos Smelte to część sieci terminali Terminal Investment Limited, które od 2000 roku należą do firmy Mediterranean Shipping Company (MSC). Choć terminal jest w stanie przeładować rocznie 600 tys. TEU, jak dotąd nie udało się tego osiągnąć. W rekordowym 2012 roku przyjęto 187 tys. TEU.

Wraz z końcem budowy terminalu, liczono na znaczny wzrost przeładunków oraz przyciągnięcie nowych klientów, ale niedawno pojawiły się problemy. Nie ma jeszcze decyzji armatora Mediterranean Shipping Company (MSC), odnośnie tego, czy zdecyduje się on statki oceaniczne wysłać do Kłajpedy.

Władze portu liczą również na Chińczyków. W lipcu została podpisana umowa o współpracy z chińskim portem Shenzhen. Trwają również negocjacje w sprawie wykupu jednego z terminali przez chińską firmę. Współpraca z Chinami ma ożywić litewski transport morski, pomóc w rozwoju portu, przyciągnięciu międzynarodowych przewoźników oceanicznych, budowie infrastruktury, utworzenie wolnej strefy ekonomicznej. Jego położenie pozwala stać się ważnym portem przeładunkowy na Bałtyku, głównie dla towarów z Chin w drodze na Białoruś, do Rosji czy Skandynawii. Takie oto plany mają Litwini.

Źródło: http://www.portofklaipeda.lt

Spedycja morska i związane z nią zagadnienia poruszane są na naszym blogu dosyć często, zapraszamy do lektury.

1 Komentarz

  1. Avatar
    Maxior
    19 kwietnia 2018

    U nich rośnie, a potem jadą z tym wszystkim TIRami przez Polskę z powrotem na Zachód. Tranzyt drogowy mamy za tani… D… dajemy jak zwykle (prócz tych, co w kieszeń przyjmują za utrzymanie stanu bieżącego)

Zostaw odpowiedź