Wschód Polski rozwinie się dzięki Via Carpatia!


Wschód - Via Carpatia
Wschód - Via Carpatia

W jaki sposób wschód naszego kraju może rozwinąć swoje transportowe skrzydła? Jedną z szans dla tej części Polski jest Via Carpatia. Europejski szlak handlowy może nie tylko przyciągnąć do „nowej Unii” kolejnych azjatyckich inwestorów, ale też rozpędzić gospodarkę transportową w zapomnianych pod tym względem sektorach kraju.

Wschód nie jest potentatem pod względem transportu w Polsce. Gorsza infrastruktura lotniczego cargo, brak portów i słabsza jakość połączeń drogowych sprawia, że inwestorzy omijają ten region szerokim łukiem. Europejski szlak handlowy ma sprawić, że tendencja znacznie się odwróci.

Co zyska wschód?

S19 to szlak komunikacyjny o znaczeniu światowym. Dzięki Via Carpatia zyska zarówno Europa Zachodnia, Wschodnia jak i Azja. Jednak głównym celem inwestycji jest zintegrowanie państw Europy Środkowowschodniej oraz rozwój naszej gospodarki. Eksperci podkreślają, że najwięcej zyska wschodni region kraju.

To nieokiełznany jeszcze sektor Polski. Ma ogromny potencjał handlowy i transportowy. To nieprzypadkowe, że największa sieć Via Carpatia przebiega właśnie przez wschód. Spójrzmy – świetne połączenie ze wschodnimi partnerami to idealne miejsce na rozwinięcie handlu w tych miejscach.

Szlak będzie przebiegał w kraju przez trzy województwa – podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Sama budowa Via Carpatia to rozwój gospodarki i szansa dla wielu lokalnych i regionalnych przedsiębiorstw. Co więcej, komunikacja i możliwości sprawiają, że inwestorzy szybciej wejdą w nowe miejsca. Otworzy im się bowiem kolejny rynek zbytu.

Eksperci ostrzegają!

Analitycy ostrzegają, że szansę trzeba wykorzystać. Najważniejsze będzie stworzenie inwestorom odpowiednich warunków do działania. Ci muszą chcieć się tam zatrzymać i zainwestować. Inaczej nie zjadą z drogi i ulokują swoje środki w innych miejscach.

Bardzo dobrym pomysłem byłyby ulgi podatkowe czy ciekawe tereny przeznaczone pod inwestycje. Samorządowcy muszą pokazać też inne korzyści z inwestycji na wschodzie, czyli bliskość do stolicy, łatwa i szybka wymiana ze wschodnimi partnerami europejskimi i planowany dalszy rozwój infrastruktury.

Cały szlak ma zostać ukończony w 2022 roku. Aktualnie z Podkarpacia do Warszawy jedziemy w 4,5 godziny. Po wszystkim trasa ta ma zostać skrócona do – uwaga – 2,5 godziny. Natomiast z jednego z największych wschodnich miast, Lublina, dojedziemy do stolicy już w 1,5 godziny. Tak skrócony czas dojazdu będzie świetną okazją do handlu zarówno wewnątrz Polski jak i partnerami w Europie.

Przypomnijmy, że Via Carpatia to szlak łączący północ i południe Europy. W jego budowę zaangażowana jest Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja. Krzyżujące się korytarze mają nie tylko umocnić znaczenie wyżej wymienionych krajów, ale też umożliwić szybszy handel z Rosją, Ukrainą oraz krajami azjatyckimi.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź