Zwiększanie pojemności kontenerowców. Plusy i minusy


Zwiększanie pojemności kontenerowców. Plusy i minusy.
Zwiększanie pojemności kontenerowców. Plusy i minusy.

Wydawało się, że zwiększanie pojemności kontenerów niesie za sobą tylko korzyści. Jednak zauważono, iż postępuje to dosyć szybko i niedługo może dojść do takiej sytuacji, że porty nie będą dostosowane do obsługi zbyt dużych kontenerowców.

Skąd te przypuszczenia? Debatowały o tym w Lipsku organizacje międzyrządowe. Szybkość zwiększania się pojemności kontenerowców jest na tyle duża (w ciągu 25 lat wolumen statków kontenerowych powiększył się siedem razy), że niedługo może to spowodować problemy z ich obsługą w portach. Konieczność dostosowania się portów do rozwoju pojemności kontenerowców, może przyczynić się do wzrostu kosztów transportu morskiego, z uwagi na konieczność inwestowania w infrastrukturę portową.

Międzynarodowe Forum Transportu (ITF) również twierdzi, że zwiększenie pojemności statków wcale nie niesie za sobą oszczędności. Wskazuje na przykład, że w latach 2004-2012 mimo podwojenia pojemności statków, oszczędności okazały się sześć razy mniejsze, niż w poprzednich latach. Dodatkowo 60% oszczędności powstało dzięki zastosowaniu bardziej wydajnych silników.

Natomiast odmienne zdanie ma Światowa Rada Żeglugi Morskiej (WSC) reprezentująca większość armatorów transportu kontenerowego, widzą oni korzyści z dużych kontenerowców z racji tego, że niwelują one zatory w portach.

Wszystko wskazuje jednak na to, że tendencja wzrostu pojemności statków będzie się utrzymywać. Najwięksi armatorzy np. Mediterranean Shipping Company (MSC), czy Maersk Line już złożyły zamówienia i czekają na nowe kontenerowce. Zarządy portów powinny więc zaakceptować zmiany i uwzględnić je w swoich planach rozwoju.

2 komentarze

  1. Avatar
    Cezary
    13 lipca 2015
    Odpowiedz

    Bardzo ciekawy blog. Zaglądam tu regularnie. Mam nadzieję, że autorowi nie zabraknie zapału.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *