Eksport do Australii. Jeśli inwestować to tylko w Australii


Eksport do Australii
Eksport do Australii

A w Australii jak zwykle wszystko na opak. Lato jest w grudniu, więc Święta Bożego Narodzenia możemy spędzić na plaży w 30 stopniowym upale, zima wypada w lipcu, ruch jest tam lewostronny. Gdy na całym świecie w 2008 i 2009 roku kryzys opanował większość państw, Australię recesja ta ominęła.

Australia należy do największych gospodarek świata i zajmuje 12 miejsce. Jest ona także jednym z niewielu państw (w tej grupie jest również Polska), których nie tylko nie dotknął globalny kryzys finansowo-gospodarczy w 2008 roku, ale które zanotowały wzrost. W 2009 roku i trzecim kwartale 2010 roku wyniósł on 2,7%. Taki wynik nie wziął się jednak z niczego, Australia zastosowała szereg szybkich i zdecydowanych działań, co m.in. pozwoliło uchronić ją przed wzrostem bezrobocia w okresie kryzysu. Lekkie zachwianie miało miejsce w 2014 roku, na szczęście Australia wychodzi na prostą, największa w tym zasługa wzrostu eksportu (szczególnie surowców mineralnych).

Co eksportuje Australia?
Głównym towarem eksportowym są surowce mineralne, zwłaszcza ruda żelaza i miedzi oraz węgiel, ale także złoto. Wśród innych najważniejszych australijskich dóbr eksportowych możemy wymienić usługi edukacyjne, turystyczne, artykuły przemysłowe (w tym produkty farmaceutyczne) oraz produkty rolne. Australia jest też jednym z największych eksporterów wołowiny na świecie.

Jeśli inwestować to tylko w Australii
Australijczycy nie boją się podejmować szybkich decyzji i dużych zmian, co pozwoliło im uniknąć kryzysu (np. w 2008 roku dokonano głębokich cięć stóp procentowych). Często ich niecodzienne podejście daje dużo efektów. W wielu dziedzinach gospodarki oraz przemysłu Australijczycy wykorzystują i wspierają innowacyjne rozwiązania. Specjalne programy rządowe promują badania naukowe oraz nowe technologie, np. szczególnie wspierany jest sektor badań i rozwoju (R&D – Research and Development). Wśród australijskiej różnokulturowej i wielojęzycznej społeczności znajdziemy obywateli ponad 200 krajów. To stwarza idealny grunt do prowadzenia działalności, znajdziemy tu odbiorców dla różnych produktów.

Współpraca z Polską
W 2014 r. obroty handlowe Polski z Australią osiągnęły 1.038,5 mln USD (wzrost o 22% w porównaniu z rokiem 2013), eksport do Australii z Polski wyniósł 649,4 mln USD (wzrost o 26%), a import towarów z Australii 390,0 mln USD (wzrost o 17%). Można zauważyć zdecydowany wzrost wymiany handlowej pomiędzy Polską a Australią od momentu przystąpienia Polski do UE. Perspektywiczny dla współpracy obu państw wydaje się być sektor maszyn i urządzeń górniczych, budowlanych, drogowych, przemysł okrętowy i stoczniowy, w tym jachtowy oraz przemysł lotniczy a także przetwórstwa rolno-spożywczego.

Przeczytaj także: Największe porty morskie Australii

Źródło: www.austrade.gov.au/Local-Sites/Poland/Polish/Buy-from-Australia, www.australink.pl/sytuacja-gospodarcza-australii-charakterystyka-ogolna, www.informatorekonomiczny.msz.gov.pl/pl/australia

Wyceń eksport do Australii:


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź