Największe porty morskie Australii


Największe porty morskie Australii
Największe porty morskie Australii

Teren Australii to w większości obszar pustynny, który zajmuje powierzchnię większą niż na jakimkolwiek innym kontynencie. Najliczniejsze aglomeracje znajdą się na wybrzeżu, tam też niedaleko miast mieszczą się największe porty morskie Australii. W jaki inny sposób może odbywać się transport skoro Australia otoczona jest wodą? Nietrudno domyślić się czemu transport morski jest tu szczególnie popularny. Poniżej przedstawiam największe porty morskie Australii:


Port morski Brisbane
– aktualnie jest trzecim najbardziej ruchliwym portem w Australii i najszybciej rozwijającym się portem kontenerowym. Położony na wschodnim wybrzeżu stanu Queensland, na przedmieściach 2,3 milionowego miasta Brisbane. Rocznie Port morski Brisbane obsługuje ponad 2600 statków i przewozi ponad 28 mln ton ładunków. Dużym oraz kosztownym problemem jest osadzanie się w kanałach portowych mułu itp., który uniemożliwia transport. Jego usuwanie pochłania rocznie miliony dolarów. W porcie znajduje się terminal do przyjmowania towarów płynnych. Ropa naftowa jest głównym importowym towarem pozostałe to nawozy, chemikalia, pojazdy silnikowe, klinkier cementowy i gips, papier i wyroby oraz maszyny budowlane. Wśród eksportowanych produktów jest węgiel, rafinowane oleje, ziarna, zrębki drewna, piasek mineralny, złom, produkty mięsne oraz bawełna.

Port morski Fremantle. W kraju, w którym handel ma duże znaczenie, rozwinięty i dobrze działający sektor morski jest niezbędny do rozwoju gospodarki narodowej. Port Fremantle ma także w tym swój udział, wspiera rozwój gospodarki lokalnej i państwowej, w porcie znajduje zatrudnienie wielu ludzi. Port obecnie obsługuje takie towary jak: klinkier cementowy, węgiel, gips, koks, rudy żelaza, żużel, nawozy oraz kwas siarkowy. Łączna wartość handlu portu wyniosła 35,76 mln ton, na kwotę ponad $ 28 mld euro. Nazwa miasta oraz portu pochodzi od nazwiska kapitana Charlesa H. Fremantle, który przybył tu w 1829 roku.

Port morski Melbourne. Historia portu w Melbourne sięga prawie 180 lat, od czasu gdy John Pascoe Fawkner przybył tu na pokładzie statku Enterprize w 1835 roku. Od tego czasu, port i miasto Melbourne dzielą wspólną historię. Od 1 lipca 2003 roku port w Melbourne jest zarządzany przez Port Melbourne Corporation. W latach 2006-2007 stał się pierwszym australijskim portem, który obsłużył dwa mln TEU w ciągu roku Obecnie obsługuje rocznie prawie 2,6 mln TEU oraz około 3000 statków.

Port morski Sydney Ten drugi co do wielkości port morski w Australii, w zasadzie nazywany jest Portem Botany (nazwa pochodzi od Zatoki Botany, w której się znajduje) i położony jest niedaleko portu lotniczego Sydney. Port kontenerowy w mieście przyjmuje zarówno towary płynne jak i stałe. Historia portu sięga 1811 roku. Jeszcze do 1995 roku właścicielem portu była firma Sydney Ports Corporation, od 1 lipca 2014 jest nim Port Authority of New South Wales. Odpowiada ona za zarządzanie, rozwój i funkcjonowanie infrastruktury portów morskich w tym regionie (Sydney Harbour, Glebe Island and White Bay, Port of Eden, Port of Yamba).

Źródło: www.portbris.com.au, www.fremantleports.com.au, www.portofmelbourne.com, www.nswportsbotany.com.au

Na tym blogu znajdują się także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji morskiej, która polega na organizacji przewozu towarów statkiem.


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź