Farmaceutyki – w jaki sposób je transportować?


Farmaceutyki transport
Farmaceutyki transport

Przewóz leków, kosmetyków i innych wyrobów medycznych podlega pewnym uwarunkowaniom prawnym, które musi spełnić każdy przewoźnik oraz przedsiębiorca. Farmaceutyki to produkty, których działanie nie może być zmieniane przez czynniki zewnętrzne. Jak więc powinno się je transportować?

Farmaceutyki są podatne na praktycznie wszystkie możliwe podczas transportu uwarunkowania. Swoje właściwości mogą zmienić przez nieodpowiednie naświetlenie, złą temperaturę czy niestabilne podłoże. Ich jakość musi być w pełni sprawdzona i przetestowana, a z tego względu o ich przewóz musi dbać zarówno przewoźnik jak i sam producent.

Jakiej ochronie podlegają farmaceutyki?

Przewóz farmaceutyków sprawdzany jest przez wiele instytucji i firm. Każdy taki przewóz może być sprawdzony przez służby sanitarne, resort zdrowia oraz firmy farmaceutyczne . Dlaczego? To na nie spadnie odpowiedzialność w przypadku źle funkcjonującej partii leków. Firmy te narazić się mogą więc na ogromne straty finansowe oraz wizerunkowe. Każdy chce tego uniknąć, dlatego tak obserwuje jak farmaceutyki są przewożone. Jeżeli chodzi natomiast o kwestie prawne to transport reguluje prawo farmaceutyczne oraz rozporządzenia ministra zdrowia. Oczywiście, wszystko zależy również od tego jaki typ farmaceutyków jest przewożony. Nie wszystkie medykamenty mogą być transportowane danym środkiem. Niektóre muszą mieć pewną stabilność i liczy się czas transportu, inne funkcjonują tylko w warunkach chłodniczych, a jeszcze inne potrzebują odseparowania od światła. To ważne, bo już na początku kontrolerzy mogą sprawdzić typ zamówionego transportu i nałożyć spore kary finansowe. We wszystkich przypadkach środek transportu musi być dobrze oznakowany i widoczny. Pozostali uczestnicy ruchu muszą wiedzieć, co jedzie/leci/płynie w danym pojeździe.

Transport medykamentów i szczepionek

Na początku warto spojrzeć na szczepionki. Ten typ farmaceutyków jest szczególnie narażony na uszczerbek podczas transportu a jego ochrona musi być najwyższej klasy. Szczepionki powinny być przewożone przy możliwie niskiej temperaturze. Eksperci zalecają, że odpowiednia będzie temperatura, której wartości oscylują w granicach 2 do 8 stopni Celsjusza. Wynika z tego, że mogą być przewożone tylko w lodówkach. Szczepionki muszą być stabilnie zabezpieczone, oraz zapakowane w torbę termiczną. Tylko tak przetrwają więcej niż 60 minut przewozu. Eksperci podkreślają, że w niektórych wypadkach najlepszą formą przewozu szczepionek będzie samolot. Transport pozostałych farmaceutyków może odbywać się tylko w tzw. komorach przeładunkowych, jednak nie dłużej niż 36 godzin! Temperatura powietrza w transporcie nie może przekraczać 25 stopni, wilgotność powietrza to natomiast maksymalnie 70%. Cały układ ma być stabilnie ułożony w komorze, a dostęp światła do niej ma być bardzo ograniczony. Ładunek musi być dokładnie opisany, a każde odstępstwo i utrudnienie odnotowane. Tylko w takim przypadku partia poprawnie dostanie się do hurtowni lub aptek i będzie nadawała się do użycia. Powyższym wytycznym podlegają wszystkie typy leków.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź