Import z Chin – czy to jeszcze opłacalne?


Import z chin
Import z chin

Importowanie towarów z Chin to jeden z głównych napędów polskiej gospodarki. Przedsiębiorcy szeroko współpracują z wieloma firmami z dalekiej Azji. Początkowo import z Chin może wydawać się trudny, a jego opłacalność jest często kwestionowana. Jak jest naprawdę?

Chiny są liderem, jeżeli chodzi o azjatycki kierunek polskich importerów. Potęga gospodarcza z Azji Środkowej przoduje też w ogólnym zastawieniu handlowym. Takie dane pokazują, że polscy importerzy traktują Chiny jak bardzo dobry rynek, ale też sami Chińczycy coraz częściej inwestują w naszym kraju

Rozeznanie na rynku kluczem do sukcesu

Handel kontynentalny wiąże się z wieloma obowiązkami, spadającymi na importera. Podstawa, to wyszukanie (na bardzo szerokim rynku partnera), który będzie wiarygodnym i stałym kontrahentem biznesowym. Powinien on zapewniać dostęp do towaru dobrej jakości (adekwatnej do ceny), pełnej dokumentacji, oraz sprawnego, wiarygodnego i szybkiego transportu.

Bardzo ważnym, a często bagatelizowanym działaniem jest sprawdzenie potencjalnego kontrahenta na poziomie opinii innych klientów. Te dostępne są często w Internecie. Przydatne mogłoby być też zasięgnięcie rady u bardziej doświadczonych importerów z rynku chińskiego. Oczywiście, nikt nie zagwarantuje nam profesjonalnej transakcji, ale z takim bankiem informacji trudniej będzie się „naciąć”.

Dobry kontrahent, to opłacalność

Sprowadzanie towarów z Chin będzie nadal opłacalne, jeżeli nasz partner biznesowy okaże się wiarygodny. Produkowane w Azji rzeczy są tanie, a i ich jakość jest coraz lepsza. Mając odpowiedni rynek zbytu możemy manewrować handlem w taki sposób, aby marża na produkcie była dla nas bardzo korzystna.

Warto zdawać sobie sprawę, że koszt towaru to nie jedyny wydatek, jaki musi ponieść przedsiębiorca. Przede wszystkim, w związku z położeniem geograficznym Państwa Środka, import z Chin podlega ocleniu. Dodatkowym obowiązkiem importera będzie kontrola kwot podatku VAT i dbanie, żeby dokumenty, które są dostarczane (np. faktury) były łatwe do tłumaczenia i okazania przy kontroli skarbowej.

Importowanie towarów z Chin to też transport

Na wstępnym etapie pozyskiwania partnerów, powinniśmy dowiedzieć się, czy zamówiony towar będzie wysyłany od razu, czy jest dopiero w trakcie produkcji. Może to opóźnić dostarczenie zamówienia o kilka miesięcy.

Mając już to za sobą, trzeba wybrać środek transportu. Import z Chin możliwy jest drogą morską, lotniczą lub kolejową. Warto zastanowić się nad ostatnią opcją, bo droga lotnicza ogranicza ilość importowanego towaru, natomiast morska znacznie wydłuża – i tak często długi – czas oczekiwania na przesyłkę.

Kolej z Chin to stosunkowo nowa opcja transportu. Czas przewozu jest prawie dwukrotnie krótszy niż morski. Dostępnych jest kilka linii, które łączą Polskę i Chiny. Należy pamiętać, że środek transportu powinien być dostosowany do typu i ilości naszego zamówienia.

Po wybraniu środka musimy przygotować odpowiednie dokumenty przewozowe, celno-skarbowe i inne, konieczne do transportu towaru. Polecamy uzbroić się w cierpliwość – niekiedy sama odprawa celna może potrwać dwa tygodnie.

Import z Chin to długotrwały proces…

…, który powstaje przez nabieranie doświadczenia i odpowiednich umiejętności. Każde zamówienie towarów z Azji będzie procentowało przy kolejnych próbach. Opłacalność tego rozwiązania z pewnością jest też uwarunkowana naszym postępowaniem. Rozsądek i rozwaga przy najmniejszym elemencie zamówienia, z pewnością sprawią, że szansa na spory zysk wzrośnie.


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź