Cło z Chin


Cło z Chin

Import towarów z Chin był wielokrotnie przez nas omawiany. Tym razem przybliżymy nieco pojęcie cła z Chin. To temat, który interesuje duże firmy, ale także pojedyncze osoby. Wszystko za sprawą serwisu Aliexpress (pisaliśmy o nim tu Aliexpress – chińskie Allegro), który rozpowszechnił import z Chin wśród Polaków. Możemy tam znaleźć niemal wszystko. Mimo znacznej odległości jaka dzieli Chiny i Polskę, serwis cieszy się dużą popularnością. Pewne jest, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jednak wraz z rozpowszechnieniem chińskiego serwisu, zaczęły się pojawiać pytania o cło z Chin i podatek VAT.

Cło z Chin

Sprowadzanie towarów spoza Unii Europejskiej objęte jest opłatą celną, szczególnie dotyczy to m.in. żywności, alkoholu, tytoniu (dwa ostatnie dodatkowo obciążone są akcyzą). Jednak są pewne wyjątki, nie uiszczamy opłaty celnej:

 • Na towary z kategorii telefony i akcesoria elektroniczne
 • Gdy wartość towaru nie przekracza 150 euro (wartość w złotówkach waha się w zależności od kursu)

Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy opłatę w postaci cła będziemy musieli ponieść. Choć jej wartość może nie być duża (cło wynosi ok. 5% wartości przesyłki).

Podatek VAT

To kolejna opłata z którą musimy się liczyć sprowadzając towary z Chin, USA oraz innych krajów spoza Unii Europejskiej. Jednak tak jak w przypadku cła, również tu mamy pewne wyjątki.

Podatku VAT nie zapłacimy za przesyłki:

 • Których wartość nie przekracza 22 euro
 • Oznaczone jako prezent lub próbka konsumencka, których wartość nie przekracza 45 euro.
 • Które nie mają charakteru handlowego (oznaczone jako prezent) i odbiorca otrzymuje je bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów
 • Oznaczone jako prezent, które były wysłane od prywatnej osoby, spoza UE do prywatnej osoby w Polsce
 • O charakterze okazjonalnym np. urodzinowym lub jubileuszowym.

W przypadku innych przesyłek zapłacimy 23% VAT.

Cło na towary z Chin

Stawki celne z Chin prezentowane na stronie mogą różnić się od aktualnie obowiązujących. Prosimy je sprawdzić na stronie: ext-isztar4.mf.gov.pl


2 komentarze

 1. Avatar
  Nudelka
  22 lutego 2019

  A ile wynosi cło za książkę z chin?

  • Trudno jest udzielić poprawnej odpowiedzi na to pytanie ponieważ możliwości jest zbyt wiele. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z agentem celnym ponieważ taryfy celne są mocno rozbudowane.