Japonia krajem importu i eksportu.


Japonia
Japonia

Niewiele krajów jest tak wszechstronnych w eksporcie jak Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni zajmuje się wieloma sektorami handlu, który następnie przewożony jest przez Singapur do Europy. Japończycy stawiają również na import. Jak można wykorzystać te fakty?

Japonia stawia od lat na sektory działalności, które przynoszą ogromne dochody i cały czas się rozwijają. Azjatyckie państwo kojarzone jest oczywiście z nowoczesnymi technologiami. Co jednak kryje się pod tym dość obszernym określeniem?

Czym handluje Japonia?

Japonia to jeden z największych producentów sprzętu elektronicznego na świecie. Firmy takie jak Sony czy Toshiba znane są z tworzenia nowoczesnych produktów, wdrażają innowacyjne rozwiązania i kreują kolejne trendy.

Jednak nie tylko w potęgi elektroniczne warto inwestować. Pomniejsze przedsiębiorstwa, które dopiero przebijają się w świecie też oferują sprzęt wysokiej klasy. Pamiętajmy, że większość japońskiego sprzętu to gwarancja jakości i niezawodności. Wśród sprowadzanych produktów są więc telewizory, komputery, telefony, podzespoły IT, konsole, aparaty fotograficzne oraz pozostały sprzęt elektroniczny.

Powinniśmy wiedzieć, że Japończycy nie tylko elektroniką stoją. Polacy od lat inwestują w japońskie samochody, przyrządy specjalistyczne, artykuły biurowe, chemię, części motoryzacyjne, silniki czy włókna.

Co można wysłać do Japonii?

Oczywiście Japończycy nie są samowystarczalni i otwarci są na importowanie europejskich (w tym polskich) towarów. Co ciekawe, Japonia bierze od nas urządzenia techniczne i maszyny, produkty chemiczne oraz – co najważniejsze – żywność. Wynika to ze słabiej rozwiniętego tam przemysłu produkcji żywności, mniej rozpowszechnionego rolnictwa i gorszych warunków do rozwoju niektórych roślin uprawnych.

Eksport naszych towarów do Japonii dopiero się rozwija i należy z tego skorzystać. Szczególnie, że władze Unii Europejskiej wprowadziły umowę o wolnym handlu, która znosi wiele podatków i ceł na przewożone towary. Musimy pamiętać, że akcyzę zapłacimy za takie towary jak napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, energię elektryczną, ale także np. samochody i karty do gry.

Jeżeli chodzi o VAT, to warunki są bardzo podobne do tych, które obowiązują w handlu z m.in. Bangladeszem.

Jak transportować towary?

Najlepszym rozwiązaniem do przewozu z i do Japonii jest droga morska, bezpieczna dla sprzętu elektronicznego i żywności, zdecydowanie najtańsza i komfortowa. Szczególnie dobre połączenie z portami Hakata, Nagoya, Kobe, Osaka, Tokio, Yokohama to hub w Singapurze. Tak sprawna komunikacja pozwala na szybsze odprawianie zamówień i lepszą ich realizację.

Czy ten kierunek będzie się rozwijał? Statystyki mówią, że w większości kontakty handlowe na linii Polska – Japonia są coraz szersze i z reguły (z wyjątkiem 2015 roku) wartości dotyczące importu i eksportu rosną.

Polecamy śledzić najnowsze trendy w sprzęcie elektronicznym i badać potrzeby Japończyków, zdobywając solidnych kontrahentów w Azji. Przy wykorzystaniu komfortowego połączenia transportowego, umowy o wolnym handlu i bumu gospodarczego można z inwestycją trafić w „10”!


1 Komentarz

  1. Avatar
    adam
    5 października 2019

    dzien dobry;
    czy poniose jakieś opłaty od kupionego na EBAY obiektywu w JAPONII ZA 400 usd?

Zostaw odpowiedź