Kontener płytowy


Kontener płytowy

Kontener płytowy (inaczej kontener platforma – platform container) jest pojemnikiem specjalnego przeznaczenia. Nie posiada żadnej dodatkowej nadbudowy. Musi spełniać takie same normy co do wysokości, szerokości, wytrzymałości i posiadać pozostałe parametry, tak jak inne kontenery zaliczane do rodziny ISO.

Budowa
Pojemnik płytowy, ma tylko podstawę (jak kontener uniwersalny), pozbawiony jest ścian bocznych oraz dachu. Najważniejszym elementem jest tu wytrzymała podłoga, przystosowana do przewozu ładunków o dużych naciskach punktowych. Jest ona pokryta blachą ze stali lub deskami. Dodatkowo, podstawa kontenera jest wzbogacona o wiele zaczepów na podłodze i belkach bocznych, które służą do mocowania ładunków. Możemy znaleźć tutaj zaczepy przyspawane lub wpuszczane w kształcie pierścieni, półpierścieni i prostych prętów. Czasami kontenery mogą także być wyposażone w kłonice, czyli słupki boczne wraz z gniazdami.

Wymiary
Kontener płytowy najczęściej występuje w postaci kontenera 20 stopowego lub 40 stopowego:

Nazwa kontenera

Waga kontenera

Ładowność

Długość

Szerokość

20´ stopowa platforma

2,740 kg

31,260 kg

6.06 m

2.44 m

40´ stopowa platforma

5,700 kg

39,300 kg

12.19 m

2.44 m

 

Przeznaczenie
Kontener płytowy przeznaczony jest do przewożenia ładunków ponadgabarytowych lub takich, których załadunek do tradycyjnego kontenera jest kłopotliwy lub niemożliwy. Dodatkowo istnieje sposobność, by na pokładzie statku lub w ładowni połączyć kilka kontenerów płytowych, albo typu płytowego, jeśli ładunek jest znacznie większy i nie może się zmieścić na jednym kontenerze. Należy pamiętać, że potrzebne jest do tego wystarczająco dużo miejsca. Tak zorganizowany przewóz oraz przeładunek jednostki ładunkowej wymaga zwiększonych środków ostrożności. Nie można natomiast załadowanych towarem kontenerów płytowych lub typu płytowego, układać piętrowo, jeden na drugim.

Rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener uniwersalny zamknięty
Kontener wentylowany
Kontener zbiornikowy
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontener z otwartym dachem
Kontener izotermiczny