Kontener uniwersalny zamknięty


Kontener uniwersalny zamknięty

Kontener uniwersalny zamknięty (dry van, general purpose container)– jest to kontener, który służy do przewożenia towarów zapakowanych w worki, paczki, skrzynie czy opakowania kartonowe. Dzięki temu, że jest on zamykany, towary w nim się znajdujące posiadają dodatkowe zabezpieczenie.

Tego typu kontenery przeznaczone są do przewożenia różnego rodzaju ładunków. Przede wszystkim drobnicowych. Po prowizorycznych modyfikacjach, można w nich przewozić również ładunki luzem zarówno w formie sypkiej, jak i ciekłej. Sypkie ładunki przewożone są w worku typu big bag, ładowanym pneumatycznie. Natomiast neutralne ciecze przewożone są przy użyciu specjalnych zbiorników o budowie poduszki tzw. flexitanków. Dopasowują się one do kontenera i wypełnione mogą być różnego rodzaju płynami, co pozwala na zmniejszenie kosztów transportu.

Rodzaje

Możemy zdecydować się na kontenery:

  • 20’ DV (dry van)
  • 40’ DV (dry van)
  • Podwyższone 40’ HC (High Cube)

Ładowność

  • Tara kontenera 20 ft – 1,8-2,5 t.
    Średnia ładowność – 21,8 t.
  • Tara kontenera 40 ft – 3,9 t
    Średnia ładowność – 26 t
  • Podwyższona ładowność – 27 t

Konstrukcja
Kontenery uniwersalne wykonane są ze stali. Składają się z podstawy i słupka narożnego. Rama budowana jest wzdłuż belek nośnych, belek i dźwigów poprzecznych. Podłoga takiego kontenera musi być wytrzymywała ze względu na urządzenia manewrujące wwożące towar na jego powierzchnię. Posiadają wysoką szczelność oraz sztywny dach, ściany i podłogę oraz co najmniej jedną ścianę czołową z drzwiami.

Na podłogach i ścianach wewnętrznych kontenera znajdują się uchwyty do mocowania ładunków. Najmocniejszą częścią kontenera są słupki narożne z dolnymi i górnymi narożami zaczepowymi służącymi do mocowania, podnoszenia i stawiania kontenera. Drzwi kontenera montowane są na zawiasach przyspawanych do narożnych słupków. Całe drzwi są wodoszczelne i zamykane na 2-4 zamki. Najsłabszą częścią tej konstrukcji jest dach. Nie należy na niego nic ładować.

Rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener płytowy
Kontener wentylowany
Kontener zbiornikowy
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontener z otwartym dachem
Kontener izotermiczny