Kontener wentylowany


Kontener wentylowany

Kontener wentylowany (ventilated container) można zaliczyć do grona pojemników uniwersalnych, jak i specjalistycznych. Jest zamykany a na wyposażeniu posiada zazwyczaj specjalne urządzenia wentylujące (wentylacja mechaniczna), albo otwory do wentylacji (wentylacja naturalna). Każdy ze sposobów umożliwia wymianę powietrza między wnętrzem kontenera a otoczeniem. Z wnętrza kontenera dzięki takim udogodnieniom można pozbyć się nadmiaru pary wodnej lub nieprzyjemnych zapachów.

Cechą charakterystyczną tych kontenerów są sztywne ściany, dach oraz podłoga. Przynajmniej jedna ze ścian czołowych posiada drzwi. Kontener jest szczelny. Posiada uchwyty do mocowania ładunków znajdujące się w ramie podłogi i ścianach bocznych. Uchwyt jest w stanie wytrzymać obciążenie do 1000 kg.

Wentylacja
Najpopularniejsze są kontenery wykorzystujące niemechaniczną wentylację. W takim przypadku korzysta się z różnicy ciśnienia między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz kontenera. Zostaje tu wykorzystana tzw. wentylacja grawitacyjna. Cyrkulacja powietrza wewnątrz takiego pojemnika jest zapewniona dzięki specjalnym listwom wentylacyjnym umieszczonym w górnej i dolnej jego części. Ciepłe powietrze ucieka przez szczeliny w dachu, a zimne powietrze dostaje się do kontenera przez szczeliny w podłodze. Dzięki temu, powietrze może swobodnie przepływać po takim pomieszczeniu. Oczywiście, wszelkie otwory i szczeliny są odpowiednio zabezpieczone, tak aby np. woda deszczowa nie mogła przeniknąć do wewnątrz kontenera.

Przeznaczenie

W takich kontenerach można przewozić ładunek drobnicowy, który wymaga cyrkulacji powietrza.

Rodzaje kontenerów wentylowanych
Mamy do wyboru:

  • Kontener typu HC – High Cube – są wyższe o 30 cm od kontenerów standardowych. Można w nich przewozić towary ponadgabarytowe.
  • Kontener typu PW – Pallet Wide – dostosowane do przewożenia palet EUR, są o 5 cm szersze od kontenerów standardowych. Dzięki temu można 3 palety ustawić w jednym rzędzie bez utraty przestrzeni ładunkowej. Pozwala to na przetransportowanie 3 palet więcej niż normalnie.

Wymiary kontenera 20′

Zewnętrzne:

Wewnętrzne:

Waga

długość: 6058 mm
Szerokość: 2438 mm
Wysokość: 2591 mm

długość: 5910 mm
Szerokość: 2345 mm
Wysokość: 2385 mm

Tara: 2,245 t
Maxymalna ładowność: 28,235 t

Inne rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener płytowy
Kontener uniwersalny zamknięty
Kontener zbiornikowy
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontener z otwartym dachem
Kontener izotermiczny