Kontener zbiornikowy


Kontener zbiornikowy

Kontener zbiornikowy (tank container) – jest to kontener, który świetnie sprawdza się do przewożenia ładunków płynnych. Najczęściej jest to zbiornik 20-stopowy, czyli uniwersalny. Można wypełnić 80% jego powierzchni, taka wartość pozwala na uniknięcie falowania cieczy. Kontener przystosowany jest do przewożenia do 20 tysięcy litrów płynów.

Co przewozi się w kontenerach zbiornikowych?
Takie kontenery przeznaczone są do przewozu cieczy, gazów skroplonych oraz wszelkich towarów sypkich. Można w nich przewozić:

  • Artykuły spożywcze – piwo, wino, koniak, wódkę, oleje spożywcze, koncentraty soków owocowych, wody mineralne, czy mleko. Z tym, że do transportu artykułów spożywczych używa się specjalnych kontenerów oznakowanych etykietą „Portable Liquids only”.
  • Produkty przemysłowe – ropa, produkty naftowe, oleje, gazy płynne, substancje chemiczne, farby, roztwory solne, kwasy tłuszczowe, substancje granulowane i sypkie.

Konstrukcja kontenerów zbiornikowych
Odznaczają się pojemnością na poziomie 26-35 m3. Zbudowane są z elementów ramowych oraz samego zbiornika. Posiadają zawory spustowe oraz specjalny sprzęt do rozładunku pod wpływem siły ciążenia oraz ciśnienia. Każdy kontener posiada również termoizolację. Dzięki temu, możliwe jest utrzymanie wewnątrz pojemnika odpowiedniej temperatury. Ponadto, mamy również możliwość podgrzewania lub chłodzenia przewożonych substancji.

Kontenery tego typu zbudowane są ze stali nierdzewnej oznaczającej się wysoką jakością. Są odporne na wpływ czynników zewnętrznych oraz innych tego typu zjawisk. Rama, jaką kontener posiada jest zgodna z normą ISO. Odznaczają się one wysoką niezawodnością podczas transportu, jak i paletyzacji.

Kontenery można przewozić różnymi środkami transportu – samochodem, koleją, czy statkiem.

Historia
Pierwszy pojemnik zbiornikowy został zaprojektowany przez Boba Fosse’a, inżyniera, który pracował dla Williamsa Fairclougha w Londynie. W 1964 roku powstał pierwszy zbiornik przeznaczony do transportu kombinowanego (drogowego i kolejowego), ale ten zbiornik nie został jeszcze zbudowany zgodnie z normami ISO. Dopiero w 1966 roku nastąpiła pierwsza produkcja komercyjna, a rok później został opracowany pierwszy pojemnik zgodnie z normami ISO. Pierwsze masowo produkowane kontenerów zbiornikowe zostały zakupione przez firmę Trafpak, należącą do Pakhoed.

W roku 1970, kontener zbiornikowy ewoluował do obecnej postaci, a produkcja była już zaawansowana. Początkowo powstawały one w Europie. W roku 2010 i później, produkcja przeniosła się głównie do Chin i RPA.

Rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener płytowy
Kontener uniwersalny zamknięty
Kontener wentylowany
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontener z otwartym dachem
Kontener izotermiczny