Kontener z otwartym dachem


Kontener z otwartym dachem

Kontener z otwartym dachem (Open top container) – jest to kontener uniwersalny, przeznaczony do przewozu określonych, specjalistycznych towarów. Jak sama nazwa wskazuje nie ma dachu. Okrycie stanowi jedynie wodoszczelna plandeka, która posiada zamknięcie celne.

W takim kontenerze przewozi się wszystkie te towary, które nie mogą być transportowane w kontenerze uniwersalnym zamkniętym, ze względu na wielkość. Przewożone są w nich także, różengo rodzaju ładunki sypkie. Towar wprowadza się do kontenera przy pomocy dźwigu.

Wymiary kontenerów

  • Kontener z otwartym dachem 20-stopowy
Waga kontenera Ładowność Kubatura

Wymiary (dł./szer./wys.)

Szerokość drzwi Wymiary dachu
2,350 kg 28,130 kg

32.5 m3

5.9 m x 2.35 m x 2.38 m 2.34 m x 2.28 m 2.23 m x 5.44 m
5,181.8 lbs 62,026.7 lbs 1,147.3 cu ft

 

  • Kontener z otwartym dachem 40-stopowy
Waga kontenera Ładowność Kubatura

Wymiary (dł./szer./wys.)

Szerokość drzwi Wymiary dachu
3,850 kg 26,630 kg 66.4 m3 12.03.9 m x 2.35 m x 2.38 m 2.34 m x 2.29 m 2.21 m x 11.57 m
8,489.3 lbs 58,719.2 lbs 2,343.9 cu ft

 

Konstrukcja
Dzięki swojej konstrukcji, do kontenerów z otwartym dachem można załadować towar z wykorzystaniem całego światła otworu drzwi i dachu. Na podłodze oraz ścianach znajdują się specjalne uchwyty przytrzymujące towar podczas transportu. Warto również dodać, że podłoga w tym rodzaju kontenera jest w stanie wytrzymać obciążenia wózka widłowego o 33% większe niż zalecane standardy ISO.

Wierzchnia warstwa kontenera, czyli dach przykrywany jest specjalna plandeką wykazującą właściwości wodoszczelne. Jest ona wyposażona w linkę z zamknięciem celnym. Jeśli zdecydujemy się na kontener hard top, wtedy możemy liczyć na stalowy dach. Dodatkowo, ma on również możliwość zdemontowania górnej belki od drzwi.

Co jest przewożone?
W kontenerach z otwartym dachem przewozi się głównie ładunki, które przekraczają wysokość kontenera standardowego. Mogą to być również towary, które koniecznie muszą być pakowane do kontenera od góry lub które nie zmieszczą się do niego przez drzwi. Najczęściej przewozi się w nich ładunki półmatowe, elementy konstrukcyjne oraz maszyny.

Dostępność
Kontenery z otwartym dachem należą do pojemników specjalistycznych. Należy je więc zamawiać z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba liczyć się również z wyższymi kosztami frachtu niż w przypadku kontenerów standardowych.

Rodzaje kontenerów:
Kontener chłodniczy
Kontener chłodzony
Kontener do przewozu ładunków sypkich
Kontener izolowany
Kontener ogrzewany
Kontener o podstawie płytowej
Kontener płytowy
Kontener uniwersalny zamknięty
Kontener wentylowany
Kontener zbiornikowy
Kontener zbiorowy, także kontener LCL
Kontenery izotermiczne