LPG będzie obserwowany przez SENT


LPG w SENT
LPG w SENT

Transport gazu LPG to bardzo zaawansowana procedura, która wymaga wielu pozwoleń i dostosowania transportu do wymogów. Teraz proces ten będzie obserwowany przez SENT – system rejestracji i monitorowania przewozu towarów.

SENT działa w Polsce od niecałego roku. Dotychczas obejmował swoimi obserwacjami transport takich dóbr jak alkohol, żywność czy tytoń. Teraz do kolejnych obserwowanych towarów dołączy jedno z najpopularniejszych paliw w Polsce, czyli LPG.

Jak będzie transportowany LPG?

Zmiany w transporcie LPG wynikają z tego, że gaz będzie podlegał pod przepisy ustawy o systemie monitorowania przewozu drogowego i kolejowego towarów. Zgłaszanie przewozu do SENT to nie jedyne obowiązki, jakie będzie musiał wziąć na siebie przedsiębiorca. Konieczny będzie też montaż specjalnych nadajników GPS, które umożliwiają śledzenie transportu w czasie rzeczywistym.

Po co takie restrykcyjne procedury? Krajowa Administracja Skarbowa, która zarządza SENT ma kontrolować przewóz towarów wrażliwych. Ma to wyeliminować oszustwa w transporcie towaru i wyłudzenie podatku. Takim towarem wrażliwym jest również LPG. Okazuje się, jednak, że nie wszystko trzeba będzie zgłaszać do KAS i SENT.

Nie każdy transport LPG będzie monitorowany

Nie każdy przewóz LPG będzie musiał być rejestrowany. Obowiązkowy monitoring nie będzie dotyczył opakowań jednostkowych LGP o masie brutto poniżej 11 kilogramów lub objętością mniejszą niż 23 litry. To konieczny krok ustawodawcy, który nie chciał ograniczać ruchu mniejszym przedsiębiorcom lub przewozu LPG do użytku osobistego.

Podobnie będzie z towarami, które rejestrowane są za pomocą krajowego systemu teleinformatycznego. Organy Krajowej Administracji Skarbowej mają dostęp do wszelkich informacji o przewozie gazu za pomocą specjalnych systemów informatycznych. Warunek jest jeden – system musi obsługiwać te transakcje.

System zostanie rozbudowany

To nie wszystkie zmiany jakie będą obowiązywać w przewozie LPG, ale nie tylko. Rząd zapowiada zmiany w SENT. Bardziej zaawansowany będzie m.in. system rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów kontrolowanych przez Krajową Administrację Skarbową. Funkcjonowanie tego systemu będzie bardziej rozwinięte. Dziś kontroluje tylko zewnętrzne granice Unii Europejskiej i granicę Polski i Litwy. Urządzenia do kontroli zostaną zainstalowane w 19 punktach polskich przejść granicznych na południu i zachodzie.

Jaki cel będą miały takie zmiany? Urzędnicy będą mogli sprawdzić, czy zapowiadany towar wjechał już do kraju, który miał odwiedzić według dokumentacji. Kiedy zmiany wejdą w życie? Projekt jest na etapie rozporządzenia Ministra Finansów. Przewoźnicy LPG będą mieli trochę czasu na przystosowanie się do zmian, bo musi przystosować się sam system. Przedsiębiorcy od opublikowania rozporządzenia będą mieli trzy miesiące. To okres, który pozwoli na zakup odpowiedniego sprzętu i przygotowanie kierowców do nowych przepisów.

Czy to ostatnie zmiany w SENT? Z pewnością nie. Urzędnicy uszczelniają system podatkowy a system jest jednym z najlepszych sposobów do osiągnięcia tego celu.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź