Nowy Kanał Sueski


Nowy Kanał Sueski
Nowy Kanał Sueski

Nowy Kanał Sueski

Dobiegły końca prace nad nowym Kanałem Sueskim, a już 6 sierpnia nastąpi jego oficjalne otwarcie. Po 145 latach od budowy Kanału Sueskiego nadszedł czas na jego modernizację. Kanał Sueski został otwarty w 1869 roku, połącz Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym w celu skrócenia drogi morskiej z Europy do Azji.

Kanał Sueski jest ważny zarówno dla Egiptu jak i całego świata:

  • Jest głównym źródłem dochodów egipskiej gospodarki przynosi rocznie około 5 miliardów dolarów.
  • Rocznie przez Kanał przepływa około 18 tysięcy statków.

 Prace nad równoległym kanałem oraz pogłębianie starego trwają od 11 miesięcy. Rozbudowa przyspieszy między innymi czas przeprawy, pozwoli na ruch statków w obu kierunkach jednocześnie. Na pokonanie kanału jak dotąd potrzeba było aż 22 godziny, teraz ten czas ma się skrócić do 11 godzin. Nowy szlak wodny, równoległy do Kanału Sueskiego, będzie miał 72 kilometry długości i przepuści jednocześnie 97 statków, podczas gdy obecny kanał przepuszcza dziennie 49 statków.

Władze Egiptu dodają, że to bardzo ważne przedsięwzięcie, które będzie maiło wpływ na rozwój gospodarki kraju. Szacuje się, że koszty budowy wyniosły 8 mld dolarów. Projekt obejmuje też budowę tuneli dla pojazdów zmotoryzowanych i pociągów. Planowane przez rząd Egiptu, jest również zlokalizowanie w pobliżu Kanału Sueskiego strefy przemysłowo-logistycznej.

Strona z informacjami o kanale w języku angielskim oraz odliczanie do otwarcia nowego kanału: http://newcanal.suezcanal.gov.eg/

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź