Nowy Oddział Celny dla DCT


Budynek Koga
Budynek Koga

Oddział Celny „Terminal Kontenerowy” w Gdańsku przeniósł się do nowej siedziby. Lokum znalazł w biurowcu „Koga” – tym samym, w którym urzęduje kierownictwo DCT  (Deepwater Container Terminal). Jak tłumaczą przedstawiciele służby celnej, obrót towarowy w polskich portach, w tym również w Porcie Północnym, przekłada się na liczbę zgłoszeń celnych, a w ślad za tym – na wzrost dochodów do budżetu.

Kojarzycie taki czarny punkt, jak jedziecie trasą Sucharskiego w kierunku Westerplatte i terminalu? Jedyny taki wykwit w szczerym polu, wyglądający przez to dość pociesznie… 😉 To właśnie oddany niedawno do użytku budynek „Kogi”, w którym gniazdka uwiły sobie rozmaite firmy i instytucje związane z – nazwijmy to umownie – branżą „wodną”. Jest DCT i Gdańskie Melioracje, a teraz znalazł tam swoje miejsce oddział celny. W jego gestii będzie leżała obsługa przede wszystkim terminalu DCT, zlokalizowanego w bliskim sąsiedztwie. Według statystyk, którymi dysponują pomorscy celnicy, w latach 2013-2015 z tytułu opłat celnych, przekazali oni do budżetu centralnego 60 miliardów PLN.

Nowo otwarty Oddział Celny „Terminal kontenerowy” jest – jak czytamy na witrynie internetowej gdyńskiej Izby Celnej – największą jednostką w strukturach pomorskiej służby celnej. W 2015 roku 58 pracujących tam funkcjonariuszy przyjęło 146 tysięcy zgłoszeń celnych, czyli o prawie 49 tysięcy więcej niż w 2014. Nowoczesna siedziba okupuje całe drugie piętro biurowca „Koga”. Uruchomienie nowego oddziału w Gdańsku zbiega się w czasie z wejściem w życie nowego ustawodawstwa, o czym wspomnieliśmy w Nowy unijny kodeks celny. Ważne dla importerów i eksporterów.

Nowa placówka powinna usprawnić pracę terminalu. Tak przynajmniej przekonywał na antenie jednej ze stacji telewizyjnych, prezes DCT, pan Maciej Kwiatkowski. – Jesteśmy w stanie kontener przeładować w ekspresowym tempie, ale jeśli nie będziemy mogli go równie szybko wydać w związku z jakimikolwiek problemami z funkcjonowaniem służby celnej, to niewiele zyskamy na szybkości przeładunków. Obsługa celna stanowi integralną część poziomu wszystkich usług – mówił szef DCT. Cóż, pewnie jest w tym doza racji. I tak jednak przyjdzie poczekać, by dokonać weryfikacji wpływu nowego oddziału celnego na konkurencyjność gdańskiego terminalu głębokowodnego 🙂

Źródło: www.gdynia.scelna.gov.pl

Interesuje Cię spedycja morska? Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko to pojęcie.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź