Paragon z NIP od początku roku – zmiany w przepisach!


Paragon
Paragon

Ważne zmiany szykują się dla przedsiębiorców! Od początku 2020 roku każdy paragon, który później będzie miał być zamieniony na fakturę będzie musiał posiadać numer NIP przedsiębiorcy. Choć początkowo planowano, że przepis wejdzie w życie już we wrześniu, to zdecydowano się przedłużyć okres wdrożenia.

Nie zawsze przedsiębiorca jest w stanie pobrać fakturę za zakup lub usługę. Niekiedy (szczególnie podczas awarii sprzętu) niezbędny jest pobór paragonu, który później wymienia się na fakturę VAT. Taki proces często spotyka się np. na stacjach paliw. Od teraz paragon będzie musiał mieć jednak NIP, bo inaczej z późniejszego pobrania faktury nic nie wyjdzie.

Paragon z NIP czyli ustawodawca zmienia przepisy

Wcześniejsze obostrzenia dotyczące wymian paragonów na faktury VAT nie były restrykcyjne. Ograniczony był czas takiej możliwości, a niekiedy bardziej restrykcyjni byli sami usługodawcy lub handlarze, którzy żądali natychmiastowego pobrania faktury. Nie było to jednak do końca uczciwe, bo w ciągu 3 miesięcy od dokonania zakupu zawsze powinni wystawić fakturę. I wystarczył do tego paragon.

Niestety, okazało się jednak, że ewentualne wymiany paragonów na faktury wykorzystywano w celu wyłudzania podatku. Nieuczciwi podatnicy pobierali cudze paragony, które następnie wymieniali później na faktury. W ten sposób zwiększali braki w opodatkowaniu dla budżetu państwa.

Od teraz będzie dużo trudniej. Przy zakupie towaru lub usługi płatnik będzie musiał podać NIP swojego przedsiębiorstwa, jeżeli później ma zamiar pobrać fakturę VAT. Jeżeli NIPu na paragonie nie będzie, to sprzedawca nie może wystawić faktury. Co jeżeli sprzedawca da dokument? Naraża się na ogromne kary ze strony fiskusa.

Problemy dla przedsiębiorców

Ustawodawca nie przewidział, że nowe zmiany będą tak problematyczne. Szczególnym utrudnieniem jest sprzęt. Niezbędne jest wymienianie kas fiskalnych na takie, które pozwalają na naniesienie NIPu na paragon. Dodatkowo hurtownicy i wiele innych punktów musi zweryfikować działanie tzw. fakturomatów, które pozwalały pobrać fakturę z paragonu bez ingerencji człowieka.

Niezbędne są też szkolenia dla pracowników i przystosowanie oprogramowania do przepisów. To generuje koszty dla przedsiębiorców i sprawia, że potrzebny jest czas. Ustawodawca przewidział, że wystarczy go do 1 września, ale się przeliczył. Teraz ostateczny termin wprowadzenia zmian to 1 stycznia 2020 roku.

Z pewnością rozwiązanie to uszczelni system podatkowy w Polsce. Dla własnego interesu warto już dziś przyzwyczaić się do nowych przepisów. Jeżeli przedsiębiorcy nie będą w stanie przystosować się do rzeczywistości, to zaczną tracić środki.

Co poza tym?

Zmiany w przepisach nie dotyczą tylko paragonów. Zmiany w akcyzie objęły część preparatów smarowych. Zmienił się sposób rozliczania VAT w przypadku sprzętów takich jak preparaty kosmetyczne i toaletowe, sprzęt elektroniczny i elektryczny, RTV i AGD. Koniecznie przedsiębiorca będzie musiał prowadzić również katalogowanie produktów ropopochodnych i paliw.

Niektóre z powyższych przepisów zostaną wprowadzone w życie już od początku września!

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź