VAT szybciej wróci do wierzyciela. Ważna zmiana!


VAT
VAT

W gąszczu zmian podatkowych na 2019 rok pojawiła się jedna, która może bardzo ułatwić życie wierzycielom. Przedsiębiorcy będą mogli dostać szybciej zwrot podatku VAT, który naliczyli z należnych i nieopłaconych im faktur

Problem nieopłacanych faktur dotyka w Polsce wielu przedsiębiorców. Branża transportowa ma z tym spore problemy, bo brak rentowności niektórych firm wiąże się z długami, które generowane są przez nieopłacane faktury. Pojawiła się szansa na częściową ulgę dla wierzycieli. Tzw. ulga za złe długi czyli zwrot VAT z nie uregulowanych faktur będzie szybszy i prostszy!

Zmiany w zwrocie VAT

Wszystkie nowe ustalenia wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Najważniejsza zmiana to wprowadzenie krótszego okresu, który trzeba odczekać by wnioskować o zwrot zapłaconego podatku VAT. Do 1 stycznia okres ten wynosi 150 dni. Według nowych przepisów już po 90 dniach będzie można skorzystać z ulgi za złe długi i odzyskać stracony na fakturach VAT. Nowy termin (90 dni) będzie stosowany również do wierzytelności powstałych przed 1 stycznia 2019 r, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 31 grudnia 2018 r. Zdarza się, że podatek ten może dać przedsiębiorcy oddech i czas na zdobycie kolejnych środków.

To nie ostatnie zmiany skarbowe związane z VAT ZD. Nowe przepisy określają, że nie będzie już wymogu odrębnego składania wraz z deklaracją umotywowanego wniosku o zwrot podatku oraz wniosku o zwrot w przyspieszonym terminie. To zdecydowanie zmniejszy biurokrację i problemy natury urzędowej w odzyskaniu naliczonego podatku.

Czy trzeba to zgłaszać dłużnikowi?

O skorzystaniu z VAT ZD nie trzeba informować dłużnika. Ten dostanie od Urzędu Skarbowego nakaz korekty faktury o naliczony podatek VAT. VAT można odliczyć od należnego podatku, a jeżeli przekracza on zobowiązanie wobec skarbówki to przysługuje potencjalnemu wierzycielowi zwrot podatku. Trzeba jednak pamiętać, że po opłaceniu zaległej faktury ten musi znów doliczyć ją do swoich dochodów i wnieść podatek.

Ulga za złe długi nie obowiązuje w przypadku podatku dochodowego. Niektóre źródła podają, że ministerstwo finansów chce, aby podobna ulga przysługiwała również w przypadku tego zobowiązania. Ulga za złe długi w PIT i CIT ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020. Warto dodać, że wielu przedsiębiorców nie korzysta z VAT ZD ponieważ nie wie jak działa procedura i nie jest świadom możliwości odzyskania zapłaconego VAT. Zablokowanie odliczenia podatku dłużnikowi może być też drogą do regulacji ewentualnej faktury. Niekiedy taka korekta jest początkiem kontroli skarbowej u dłużnika.

Nie wszystko jest pozytywne

Niestety, nie wszystkie zapowiadane zmiany są korzystne dla przedsiębiorców. Najbardziej uderza w nich zmiana zasad zwrotu podatku przy leasingu samochodów. Nie dość, że nie będzie można odliczyć auta droższe niż 150 tysięcy złotych (w przypadku aut osobowych spalinowych oraz hybrydowych) oraz 225 tysięcy złotych dla aut elektrycznych, to niektóre wydatki eksploatacyjne, czyli serwis, naprawy, paliwo – będą kosztem tylko w 75%.

Umowy leasingowe, które zostały podpisane przed 1 stycznia 2019 roku będą opodatkowane na starych zasadach. Szczęśliwie zmiany nie dotyczą samochodów, które będą używane wyłącznie służbowo. Są też pozytywy – od początku roku pensja współmałżonka będzie kosztem pracodawcy, a status małego podatnika będą mogły uzyskać firmy, których dochód nie przekracza 2 milionów euro (a nie jak dotychczas 1,2 miliona). Zostanie też podniesiony limit amortyzacji w przypadku nabycia pojazdów osobowych ( obecnie 20 tysięcy euro ) do kwoty 150 tysięcy złotych dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tysięcy złotych dla samochodów elektrycznych.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź