Połączenie kolejowe Polski i Chin już regularne!


Połączenie kolejowe
Połączenie kolejowe

Przełom w transporcie polsko-azjatyckim. Od 21 listopada połączenie kolejowe pomiędzy Polską, a Chinami jest już możliwe, a niedługo będzie regularne. Oznacza to, że transport znacznie się skróci i daje większe możliwości handlu z partnerami z Dalekiego Wschodu.

Połączenie kolejowe jest ważne dla handlu euroazjatyckiego. Znacznie skróci się droga przesyłu towarów, a to powinno pozytywnie wpłynąć na relacje gospodarczo-polityczne pomiędzy naszymi krajami.

Sprawdźmy szczegóły połączenia kolejowego pomiędzy Polską i Chinami!

Skąd i dokąd prowadzi nowe połączenie kolejowe?

Połączenie kolejowe pomiędzy Polską i Chinami to efekt programu One Belt, One Road. To inicjatywa chińskich władz, które chcą połączyć ich kraj z najważniejszymi gospodarkami świata, poprzez szybkie trasy kolejowe. Polska jest w tym wypadku nie tylko odbiorcą ostatecznym towarów chińskich, ale również łatwym sposobem na kontakt z pozostałą częścią Europy.

Kolejowe połączenie będzie dotyczyło Gdańska i Xi’an. To nic nadzwyczajnego, bo obydwa miasta stanowią największe ośrodki transportowe w swoich krajach. Chińskie miasto jest dodatkowo kluczowe dla gospodarki, bo to tam powstaje najwięcej elektroniki i elektryki w handlowej prowincji Shaanxi. Gdańsk natomiast ma zarówno bardzo dobre połączenia z pozostałą częścią kraju (autostrady i drogi szybkiego ruchu, rozwinięta sieć kolejowa), jak i dostęp do żeglugi śródlądowej, oraz morza (z portem morskim włącznie).

Zalety będą wymierne

Na razie transport kolejowy będzie jeździł z częstotliwością jednego pociągu na miesiąc. W styczniu 2020 roku sytuacja ta ma się zmienić, bo pociągi będą jeździć regularnie, raz w tygodniu. Końcem linii będzie terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańskim. Czas jaki towary będą potrzebowały na transport z Polski do Chin skróci się o nawet 5 dni. Już teraz przejazd takiego pociągu to około 11-12 dni, ale są plany, które skracają przejazd do nawet 10 dni!

Zalety takiego rozwiązania będą dla nas wymierne. Port Gdański stanie się alternatywą dla zachodnich jednostek, skracając czas transportu towaru nie tylko do naszego kraju, ale też do Europy. Jednocześnie bardzo zbliża on Chiny i Wielką Brytanię, oraz Skandynawię.

Regularne połączenie kolejowe powinno przełożyć się też na cenę transportu między Polską, a Chinami. Wszystko dzięki temu, że na jednym kontenerze zaangażowane firmy będą wykonywać mniej operacji. Zyskać może więc nie tylko port w Gdańsku, ale też cała krajowa gospodarka.

Chiny chcą odbudować Jedwabny Szlak

One Belt, One Road czyli jeden pas, jedna droga to według władz chińskich klucz do odbudowy Jedwabnego Szlaku. Pekin poszukuje kolejnych możliwości transportu swoich towarów ze względów politycznych, gospodarczych, a także ze względu na wyczerpujące się możliwości dotychczasowych dróg transportu.

Chiny mają problemy, gdyż nadal trwa wojna handlowa ze Stanami Zjednoczonymi, a europejscy odbiorcy nie są tak chętni na handel z Państwem Środka. Tylko kroki, które sprawią, że transakcje będą bardziej opłacalne zapewnią Chinom spokojną, handlową przyszłość.