Port lotniczy Bangkok


Port lotniczy Bangkok
Port lotniczy Bangkok

Port lotniczy Bangkok

Port lotniczy Bangkok o nazwie Suvarnabhumi, którego kod lotniska to BKK, znajduje się on 25 km od Bangkoku. Jest lotniskiem międzynarodowym i największym lotniskiem w Tajlandii, której kod kraju to TH. Ponadto, jest to również największy port lotniczy na świecie. Port lotniczy Bangkok został otwarty w 2006 roku, obsługuje 45 mln pasażerów rocznie. Ponadto, w 2011 wykonano tu 299 566 operacji lotniczych. Gdy dodane zostaną dwa pasy startowe, można będzie zwiększyć obsługę pasażerów do 100 mln.

Pomimo tego, że jest to jedno z największych i najnowocześniejszych lotnisk, nie uniknięto wad konstrukcyjnych. Odkryto, że na nawierzchni pasu startowego pojawia się woda i przenika do warstw konstrukcyjnych. W trakcie naprawy, lotnisko nie obsługiwało części lotów i musiano je przenieść na stare lotnisko Don Muang.

Lotnisko to jest lotniskiem cywilnym, którego właścicielem jest Airports of Thailand PCL. Budowa tego nowoczesnego lotniska kosztowała 155 mld dolarów. Port posiada dwa pasy startowe i dwie drogi kołowania. Znajduje się tu 120 miejsc postojowych dla samolotów. Na godzinę, lotnisko jest w stanie obsłużyć 76 operacji lotniczych. Przewoźnikami, którzy obsługują ten port są Emirates Airlines (EK), Lufthansa (LH), R-Bag Poland (QY) oraz Turkish Airlines (TK).

Port lotniczy Bangkok
Port lotniczy Bangkok. Źródło: © autorzy OpenStreetMap. Open Database License.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź