Transport lotniczy w 2019 roku – prognozy


Transport lotniczy
Transport lotniczy

W 2018 roku transport lotniczy zmalał ze względu na zachwianie w sektorze transportowym. Jaka będzie sytuacja tego sektora w niedawno rozpoczętym roku i jakie kierunki mogą cieszyć się największym powodzeniem?

Transport lotniczy jest tak samo zależny od wahań gospodarczych jak wszystkie inne sektory przemysłu transportowego. Podatki, ceny paliwa i ogólna koniunktura wpływają na rozwój tej branży i wybierane przez kontrahentów kierunki. Z pewnością rywalizacja między transportem lotniczym, kolejowym, morskim i drogowym zapowiada się ciekawie i na pewno będzie zacięta

Jak się trzyma transport lotniczy?

Odpowiedź brzmi: rośnie ale bez szału. Choć statystyki tej gałęzi cały czas rosną to ich dynamizm jest mniejszy niż w 2017 roku. W ostatnim kwartale 2018 roku wzrost w lotnictwie był mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 2%. To sporo, jednak faktem pocieszającym branżę może być ciągły wzrost.

Opierając się na analizie WorldACD można zauważyć, że 2018 rok był bardzo różny dla lotnictwa transportowego. Zanotowano ciągły wzrost ale w niektórych miesiącach ta tendencja nie była tak wyraźna jak w poprzednich latach. Poprawił się natomiast inny ważny w przewozie powietrznym wskaźnik – średnich przychodów z pracy przewozowej. Ten liczony jest w specjalistycznych jednostkach czyli tonomilach. Jego wartość była wyższa o ponad 3,5% w skali roku.

Niektórzy specjaliści są zdania, że właśnie ten wskaźnik jest pokazaniem rozwoju gałęzi jaką jest transport lotniczy. WorldACD twierdzi, że 2019 rok może być trochę słabszy od poprzednich lat. Okres zapowiada się niestabilnie i ciężko jest przewidywać gospodarcze uwarunkowania – poprzednie lata były pod tym względem dużo stabilniejsze.

Wszyscy zgadzają się jednak, że na pewno wzrost w branży będzie. To zdanie bezdyskusyjne, podzielane przez każdego eksperta. Warto tu zauważyć, że lata 2013-2016 były dla branży bardzo chude i zakończone ujemnie.

Gdzie latają cargo?

Warto sprawdzić kierunki, które podbija transport lotniczy. Bardzo rozwija się cargo w rejonie Afryki. Kontynent coraz mocniej łaknie dóbr i droga lotnicza wydaje się najodpowiedniejsza do przewozu tychże. Oczywiste jest też, że jednym z liderów jest Azja.

Kierunek chiński to zresztą najlepsza opcja handlowa dla tysięcy przedsiębiorców. Polacy mogą korzystać z bardzo dogodnych połączeń na przykład z Frankfurtu. Dobrodziejstwo transportu intermodalnego daje możliwość ciągłego obrotu handlowego pomiędzy Polską i Azją.

Loty rozwijane są również do innych obszarów na świecie, które stanowią coraz ważniejszy punkt na handlowej mapie globu. Sprzyja to przedsiębiorcom handlującym z podmiotami z Australii, Ameryki Południowej i Ameryki Północnej.

Podsumowując można stwierdzić, że w 2019 roku transport lotniczy zyska ale mniej niż w poprzednich latach. Brylować będą zwłaszcza kierunki, które stają się dla przedsiębiorców coraz bardziej atrakcyjne i rozwijające się. Słabszy wzrost nie oznacza jednak kryzysu w branży a analitycy zgodni są z tym, że prognozy mogą zawierać błędy ale tylko na korzyść sektora lotniczego.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź