Port w Antwerpii – nowe inwestycje


Port w Antwerpii
Port w Antwerpii

Port w Antwerpii – nowe inwestycje

Port w Antwerpii, drugi port w Europie pod względem ilości obsłużonych ton (pierwszy jest Rotterdam w Holandii) i 16 na świecie (dane z 2013 roku -8,59 mln TEU) szykuje się na nowe inwestycje i to już w 2016 roku.
Port w Antwerpii przygotowuje się również do rekordowego zakończenia roku. Wszystko wskazuje na to, że przeładunki wyniosą ponad 200 mln ton, po raz pierwszy w historii portu. Rekordowy wolumen ładunków jest możliwy dzięki kontynuacji wzrostu w handlu kontenerowym i zwiększeniu przyjmowanych towarów płynnych.

Wpływają informacje o kolejnych umowach mających na celu rozbudowę i modernizację portu. W maju pojawiły się informacje, że firma Energy Recovery Systems Company Ltd (ERS) z Arabii Saudyjskiej zajmująca się innowacyjnymi rozwiązaniami do odzyskiwania energii z odpadów, planuje inwestycje o wartości 3,7 mld euro w porcie w Antwerpii, a dokładniej w doku Delwaide. Inwestycja powinna zostać ukończona od roku 2020 i przynieść 900 nowych miejsc pracy.

Dodatkowo uruchomiono program mający na celu rozbudowę i modernizację obiektów, o łącznej wartości 1,6 mld USD. Kwota będzie pochodziła z budżetu miasta oraz od inwestorów prywatnych. Dzięki nowej inwestycji do 2025 roku planowane jest zwiększenie zdolności przeładunkowych, stworzenie nowoczesnych hubów kontenerowych, dla produktów masowych i petrochemicznych. Część dotyczy pogłębiania, dodatkowej bramy na lewym brzegu, rozwoju parków logistycznych w obrębie portu oraz budowy nowego tunelu kolejowego łączącego lewy i prawy brzeg. Władze portowe chcą również zachęcić do inwestowania w porcie w Antwerpii przedstawicieli przemysłu petrochemicznego. Wszystko to ma na celu połączanie i współpracę przemysłu, logistyki oraz przewozu ładunków za pomocą różnych środków transportu.

Ilość ładunków załadunku oraz rozładunku w porcie w Antwerpii wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 20 lat, co czyni go największym portem w Belgii i drugim co do wielkości w Europie. Jest to również kolejny dowód na to, że sytuacja gospodarcza zmierza w dobrym kierunku a zrealizowane inwestycje w tym sektorze przynoszą korzyści, już w 2016 roku port w Antwerpii czekają kolejne.

Źródła: www.portofantwerp.com, www.newsmaritime.com/2015/port-of-antwerp-start-expansion-and-development-program-worth-1-6-billion-usd/.

Na naszym blogu dowiesz się jak zorganizować spedycję morską i przetransportować towary statkiem.

Przeczytaj także: Transport morski – aktualności z portu w Hamburgu.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź