Rekordowe przeładunki drobnicy w Porcie Gdańsk


Przeładunki drobnicy
Przeładunki drobnicy

Zarząd Portu Morskiego Gdańsk ma powody do dumy: początek 2016 roku ujawnił, że przeładunki drobnicy w 2015 roku w gdańskim porcie osiągnęły rekordowe rozmiary, a sukcesów dopełniło zamknięcie kolejnej inwestycji – rozbudowy Gdańskiego Terminala Kontenerowego (GTK).

W gdańskim porcie przeładowano 11,8 miliona ton towarów drobnicowych, co oznacza wzrost o 5,2 proc. w stosunku do 2014 roku. Największe w jego historii przeładunki drobnicy pozwoliły po raz pierwszy zdetronizować porty Gdynia i Szczecin – Świnoujście. Dobry wynik jest zasługą przede wszystkim ładunków skonteneryzowanych – w ten sposób przeładowano ok. 90 procent całej drobnicy.

Przez globalny kryzys na rynku kontenerowym Port Gdańsk przeszedł w miarę „suchą stopą”, choć też nie ustrzegł się spadków w obsłudze kontenerów TEU o 10 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. Na szczęście, mniejszą liczbę obsłużonych kontenerów zrekompensował 3-procentowy wzrost tonażu towarów skonteneryzowanych.

Perspektywy dla przeładunku drobnicy i obsługi kontenerów rysują się w jeszcze bardziej różowych barwach, jeśli wziąć pod uwagę, że na początku drugiej dekady stycznia zakończono modernizację intermodalnego GTK, zlokalizowanego w Porcie Wewnętrznym. W ramach inwestycji między innymi powiększono powierzchnie składowe przy Nabrzeżu Szczecińskim. Rozbudowany plac może pomieścić jednocześnie 1 824 TEU i 120 TEU z materiałami niebezpiecznymi. Zdolności przeładunkowe terminalu mają osiągnąć 100 tys. kontenerów w skali roku. Zamknięcie robót zbiega się w czasie z oddaniem do użytku tunelu pod Martwą Wisłą, co – według zapewnień inwestora, czyli miasta Gdańska – powinno wreszcie nastąpić do czerwca tego roku. W konsekwencji cały ruch ciężarówek, zmierzających do portu ominie zatłoczone centrum. Ku uciesze władz Portu Gdański i… zmotoryzowanych mieszkańców.

Inwestycja w Gdańskim Terminalu Kontenerowym kosztowała 30 milionów PLN, ale ta kwota brzmi jak niewinna igraszka w zestawieniu z wartością inwestycji infrastrukturalnych, które przygotowywane są w porcie. W ciągu najbliższych pięciu lat tylko te, realizowane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk mają opiewać na kwotę 1 miliarda PLN, o planach inwestycyjnych gdańskich operatorów terminali nie wspominając – ich wartość szacuje się na 7 miliardów PLN.

Na tym blogu znajdują się także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji morskiej, która polega na organizacji przewozu towarów statkiem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź