Transport lotniczy. Samolot made in China


Transport lotniczy. Samolot made in China
Transport lotniczy. Samolot made in China

Chińczycy wpompowali już spore środki w swój transport lotniczy. Ledwo co ucichły komentarze po podpisaniu w tym roku kontraktu Boeinga z Chińskimi przewoźnikami. A już została ogłoszona informacja, że Chińczycy kupią 130 maszyn od Airbusa za ok. 17 mld dolarów (15,5 miliarda euro). Co ważne Chiny nie chcą polegać tylko na importowanych samolotach pasażerskich. Drugiego listopada Chińczycy zaprezentowali pierwszy dwusilnikowy pasażerski samolot Comac C919, który został zaprojektowany i będzie produkowany w kraju. Jak twierdzi producent COMAC (Commercial Aircraft Corporation of China), z maszynami Airbusa i Boeinga ma konkurować przede wszystkim … ceną, jak nie trudno było się domyślić. Samolot został stworzony, aby mógł służyć w tanich liniach lotniczych, jest bowiem prawie o 1/3 tańszy od amerykańskich i francuskich maszyn.

Niesamowite jaki to chłonny rynek. Jeden kraj jest w stanie przyjąć produkty z dwóch dużych kontraktów i uruchomić własną produkcję . Z drugiej strony to nie powinno dziwić Chińska Republika Ludowa jest przecież trzecim co do wielkości państwem, a także największym pod względem ludności na świecie (1 360 720 000 mieszkańców), więc zapotrzebowanie jest ogromne.

Kilka słów o danych technicznych. Samolot Comac C919 ma posiadać 156, 168 lub 174 miejsca dla pasażerów w zależności od wersji (Mixed, All-Eco, High Density). Będzie mógł latać na odległość od 4 do 5,5 tys. kilometrów. Jak zapewnia producent C919 jest w stanie spędzić w powietrzu 90 000 godzin (30 lat). Pierwsze próbne loty zapowiadane są na przyszły rok. Czy Chińczykom uda się dołączyć do największych producentów samolotów na świecie i zrewolucjonizować transport lotniczy? Tego nie wiadomo, ale pewne jest, że firma COMAC przyjęła już zamówienia na 517 maszyn od 21 klientów. W szerszej ekspansji przeszkodą dla chińskiego C919 może być brak międzynarodowych certyfikatów i opinia o nie najlepszej jakości krajowych produktów (na które narzekają sami Chińczycy). Może to uprzedzenia, ale sami odpowiedzmy sobie na pytanie, czy bez strachu wsiedlibyśmy do maszyny wyprodukowanej i zaprojektowanej w całości w Chinach?

Źródło:http://www.airbus.com/newsevents/news-events-single/detail/china-aviation-supplies-holding-company-orders-30-a330-family-and-100-a320-family-aircraft/, http://english.comac.cc/

Więcej na temat spedycji lotniczej do Chin przeczytacie tutaj – Spedycja lotnicza – Chiny uruchomią 200 nowych połączeń.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź