Transport lotniczy – czasami tańszy od morskiego


Transport lotniczy
Transport lotniczy

Napisałbym, że z różnych przyczyn 😉 i w zasadzie wiele bym się nie pomylił. No, ale Was drodzy czytelnicy zapewne interesuje jakie są te przyczyny.

W żołnierskim skrócie – minima frachtowe i związane z przesyłkami koszty stałe. Minima frachtowe w transporcie morskim wynoszą 1 cbm / 1 tona (1 w/m) i nawet jeśli będziemy mieli przesyłkę mniejszą niż to minimum frachtowe, to wszystkie koszty liczone są tak jakby przesyłka miała właśnie 1 w/m. Ponadto w transporcie morskim jest wiele dodatków stałych takich jak opłata dokumentacyjna, odprawa celna i wiele innych – te wszystkie koszty są zazwyczaj droższe u coloaderów morskich niż w transporcie lotniczym. Koszty terminalowe są w transporcie morskim liczone od minimów frachtowych, natomiast koszty terminalowe na lotnisku są zazwyczaj jakaś stałą ceną – bez względu na wielkość przesyłki.

Ponadto, biorąc pod uwagę frachty, zarówno morskie jak i lotnicze – wykonywane na warunkach Incoterms EXW to okazuje się, że koszty transportu „lokalnego” są dużo wyższe w transporcie morskim niż w transporcie lotniczym. niejednokrotnie dużo wyższe. Wynika to z tego, że fracht morski nierozerwanie związany jest z – jak sama nazwa wskazuje – z portem morskim 😉 Porty morskie leżą – jak sama nazwa wskazuje – nad morzem. Więc żeby dowieźć ładunek do terminalu zajmującego się konsolidacją przesyłek niekiedy trzeba przejechać naprawdę duże odległości.

W przypadku gdy wysyłamy przesyłki transportem lotniczym, często okazuje się, że mniejsze lub większe lotnisko, z którego możemy nadać przesyłkę znajduje się tuż za przysłowiowym rogiem i koszty dowozu można zminimalizować.

Każdy rodzaj transportu ma swoje wady i zalety. Jeśli mamy do przewiezienia małą przesyłkę – zwłaszcza na warunkach Incoterms EXW – sprawdzajmy koszty na transport lotniczy. Jeśli wiemy, że nasza przesyłka będzie miała w/m większe niż 1 – sprawdzajmy transport morski. Zwłaszcza jeśli dostawca zlokalizowany jest w „niewielkiej” odległości od portu morskiego.

A tymczasem w SEAOO.com wgrane są nowe taryfy frachtowe i dostawa 1 w/m z bazowych portów Dalekiego Wschodu do magazynu w Gdyni kosztuje tylko niecałe 380 PLN…

Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji lotniczej, polegającej na organizacji przewozu towarów samolotem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź