Transport lotniczy – czasami tańszy od morskiego


Transport lotniczy
Transport lotniczy

Napisałbym, że z różnych przyczyn 😉 i w zasadzie wiele bym się nie pomylił. No, ale Was drodzy czytelnicy zapewne interesuje jakie są te przyczyny.

W żołnierskim skrócie – minima frachtowe i związane z przesyłkami koszty stałe. Minima frachtowe w transporcie morskim wynoszą 1 cbm / 1 tona (1 w/m) i nawet jeśli będziemy mieli przesyłkę mniejszą niż to minimum frachtowe, to wszystkie koszty liczone są tak jakby przesyłka miała właśnie 1 w/m. Ponadto w transporcie morskim jest wiele dodatków stałych takich jak opłata dokumentacyjna, odprawa celna i wiele innych – te wszystkie koszty są zazwyczaj droższe u coloaderów morskich niż w transporcie lotniczym. Koszty terminalowe są w transporcie morskim liczone od minimów frachtowych, natomiast koszty terminalowe na lotnisku są zazwyczaj jakaś stałą ceną – bez względu na wielkość przesyłki.

Ponadto, biorąc pod uwagę frachty, zarówno morskie jak i lotnicze – wykonywane na warunkach Incoterms EXW to okazuje się, że koszty transportu „lokalnego” są dużo wyższe w transporcie morskim niż w transporcie lotniczym. niejednokrotnie dużo wyższe. Wynika to z tego, że fracht morski nierozerwanie związany jest z – jak sama nazwa wskazuje – z portem morskim 😉 Porty morskie leżą – jak sama nazwa wskazuje – nad morzem. Więc żeby dowieźć ładunek do terminalu zajmującego się konsolidacją przesyłek niekiedy trzeba przejechać naprawdę duże odległości.

W przypadku gdy wysyłamy przesyłki transportem lotniczym, często okazuje się, że mniejsze lub większe lotnisko, z którego możemy nadać przesyłkę znajduje się tuż za przysłowiowym rogiem i koszty dowozu można zminimalizować.

Każdy rodzaj transportu ma swoje wady i zalety. Jeśli mamy do przewiezienia małą przesyłkę – zwłaszcza na warunkach Incoterms EXW – sprawdzajmy koszty na transport lotniczy. Jeśli wiemy, że nasza przesyłka będzie miała w/m większe niż 1 – sprawdzajmy transport morski. Zwłaszcza jeśli dostawca zlokalizowany jest w „niewielkiej” odległości od portu morskiego.

A tymczasem w SEAOO.com wgrane są nowe taryfy frachtowe i dostawa 1 w/m z bazowych portów Dalekiego Wschodu do magazynu w Gdyni kosztuje tylko niecałe 380 PLN…

Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji lotniczej, polegającej na organizacji przewozu towarów samolotem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *