Aliexpress – chińskie Allegro. Jak kupować część II


Aliexpress - chińskie allegro
Aliexpress - chińskie allegro

Co z opłatą celną i podatkiem VAT?

Niestety ale nie ominie nas cło, jeśli wartość produktu (lub łączna wartość produktów w paczce) przekracza kwotę 150 EUR. W przypadku podatku VAT, wartość ta nie może być wyższa niż 22 EUR lub 45 EUR w przypadku prezentów wysłanych od osoby prywatnej na potrzeby własne, a nie na handel. W przeciwnym wypadku zapłacimy także 23% podatek VAT. Często chińscy sprzedawcy wpisują zaniżoną wartość produktu. Nie zwiedzie to jednak czujnych celników i jeśli wpisana kwota będzie ewidentnie zaniżona w stosunku do wartości towaru, możemy otrzymać wezwanie do zapłaty cła z urzędu celnego.

Co zrobić jeśli otrzymamy zepsuty produkt lub nie otrzymamy go wcale?
Pamiętajmy, że w Aliexpress sprzedawca dostaje środki w momencie gdy potwierdzimy, że otrzymaliśmy produkt i jesteśmy z niego zadowoleni! Więc do tego czasu środki „wiszą” w serwisie. W razie gdy przesyłka nie dotrze w wyznaczonym przez sprzedającego czasie, w ogóle jej nie otrzymamy, produkt przyjdzie zepsuty lub niezgodny z opisem, najpierw należy skontaktować się ze sprzedawcą. Powinien on zaproponować rozwiązanie i np. wysłać nam nowy produkt, jeśli poprzedni był uszkodzony. Dopiero jeśli nie dojdziemy do porozumienia, ostatecznym krokiem jest otwarcie dyskusji (open dispute), która pozwoli nam odzyskać środki. Pamiętajmy, po drugiej stronie też są osoby, którzy ciężko pracują, szanujmy ich i pracę którą wykonują, sami przecież też chcemy być sprawiedliwie traktowani. Oczywiście nie powinniśmy być obojętni na oszustwa, ale jak widać serwis Aliexpress zadbał o nasze bezpieczeństwo.

Kupony i zniżki
Często organizowane są akcje promocyjne albo rozdawane kupony.

Aliexpress – chińskie Allegro

– Ten symbol przy produkcie oznacza, że kupując kilka produktów od tego sprzedawcy lub za określoną wartość, możemy uzyskać zniżkę.

– Taki symbol przy produkcie, oznacza, że możemy kupić ten produkt taniej poprzez aplikację mobilną Aliexpress.

Jak pokazuje ostatnia akcja promocyjna na Aliexpres 11 listopada, niekiedy oferowane zniżki to tylko chwyt marketingowy. Wiele osób zauważyło, że sprzedawcy podnosili ceny, by następnie je obniżyć w dniu promocji.

Jak kupować większe ilości?
Z Aliexpress mogą skorzystać także mali hurtownicy, w tym celu należy skontaktować się ze sprzedającym z pytaniem czy istnieje taka możliwość. W tym przypadku rozeznanie co do uczciwości sprzedawcy powinno być dokładniejsze. Przy kupowaniu większych ilości bardziej popularny jest serwis Alibaba (tego samego właściciela).

W kolejnej części – produkty, które warto kupować na Aliexpress (chińskie Allegro).

Przeczytaj również: Aliexpress – chińskie Allegro. Jak kupować, Chińskie Allegro, Aliexpress – co warto kupić.

Wyceń import z Chin: