Czarna skrzynka


Czarna skrzynka
Czarna skrzynka

Czarna skrzynka

Początkowo czarne skrzynki zapisywały tylko parametry lotu. Australijski wynalazca David Warren jest twórcą obecnie instalowanych urządzeń, rejestrujących nie tylko parametry lotu ale i głosy załogi w kokpicie samolotu.
Nie wszyscy zapewne wiedzą, że czarna skrzynka, czyli urządzenie zapisujące dane z samolotów, statków, pociągów, ciężarówek a nawet metra, tak naprawdę ma kolor pomarańczowy.

Rejestratory lotów konstruuje się z solidnych materiałów i umieszcza w takim miejscu, by były w stanie przetrwać katastrofę. Najbezpieczniejszym miejscem, odpornym na uderzenia, jest ogon samolotu i tam właśnie montowane są czarne skrzynki. Dane na nich zapisywane są w pamięci w układach scalonych, które nie posiadają awaryjnych części mechanicznych. Czarne skrzynki powinny mieć także urządzenie naprowadzające, aby łatwo było je odszukać.

Odczytane dane wraz z zapisem rejestratora rozmów w kokpicie pomagają ustalić przyczyny i przebieg katastrofy. Zawartość czarnej skrzynki odtwarzana jest też przy wypadkach, kolizjach aby ustalić jej przyczynę i wyciągnąć konsekwencje wobec sprawców. Z opowiadań wiem, że lepiej uważać co mówi się w pobliżu urządzeń nagrywających dźwięk, bo przy odtwarzaniu mogą wyjść na jaw też inne ciekawe historie…

Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji lotniczej, polegającej na organizacji przewozu towarów samolotem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź