Czy Neptune Orient Lines zostanie przejęty i jak to wpłynie na ceny frachtu?


Neptune Orient Lines
Neptune Orient Lines

Niedawno pisaliśmy o planowanym połączeniu China Ocean Shipping (Group) Company (COSCO) i China Shipping Group . Teraz słyszymy, że singapurski armator Neptune Orient Lines prowadzi rozmowy z duńskim A.P. Moeller-Maersk oraz oddzielną bardziej zaawansowaną dyskusję z francuskim CMA CGM o wzajemnym połączeniu. CMA CGM złożyło już nawet wstępną ofertę wynoszącą 2,7 mld USD ($ 1.9 mld euro). Wcześniej także niemiecki Hapag-Lloyd był zainteresowany tym przewoźnikiem.

Połączenie któregoś z dwóch armatorów, może w konsekwencji mieć wpływ na ceny frachtu, a dokładniej na jego wzrost. Mogą się również zmienić dotychczasowe trasy przewozu w tym porty pośrednie. Neptune Orient Lines (NOL) ma obowiązek ocenić wszystkie możliwość i wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Jednak szybkie zakończenie transakcji jest mało prawdopodobne, nie ma nawet pewności, czy uda się osiągnąć jakiekolwiek porozumienie. Całej sprawie nie pomaga także trudna sytuacja w sektorze żeglugi morskiej, która tłumi zapędy zainteresowanych do agresywnej licytacji. Pozyskanie Neptune Orient pomoże pomóc wzmocnić trzecią pozycję CMA CGM wśród armatorów kontenerowych na świecie, ale równie dobrze ją osłabić. Tego obawia się również Maersk.

Neptune Orient Lines jest obecnie największym armatorem kontenerowym w Azji Południowo-Wschodniej. Został utworzony w 1968 roku i w całości należał do rządu w Singapurze. W 1997 połączył się z APL Logistics. Zainteresowanie singapurskim armatorem zwiększyło się na początku tego roku, po uproszczeniu jej struktur i wykupieniu APL Logistics przez japońską firmę Kintetsu World Express. Zadłużenie i problem w oszacowaniu wartości Neptune Orient Lines jest jednak głównym powodem braku decyzji ze strony zainteresowanych firm. NOL od kilku lat ma kłopoty finansowe i zanotował 1.2 miliarda dolarów strat w ciągu ostatnich czterech lat.

Źródło: http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-11-06/cma-cgm-said-in-talks-to-buy-singapore-shipper-neptune-orient.

Interesuje Cię spedycja morska? Na tym blogu opisujemy także inne tematy poruszające szeroko to pojęcie.


Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź