Kontenerowce zasilane LNG. Transport morski się zmienia.


Kontenerowce zasilane LNG. Transport morski się zmienia.
Kontenerowce zasilane LNG. Transport morski się zmienia.

Transport morski zmienia się…na pewno na bardziej ekologiczny. Zgonie z wprowadzoną i zaostrzoną w tym roku dyrektywą unijną dotyczącą emisji siarki, cała branża morska musi szukać nowych rozwiązań. Armatorzy w wyznaczonych strefach, muszą korzystać z paliwa o niskiej zawartości siarki, aby to osiągnąć mają kilka alternatyw, jedną z nich jest budowa kontenerowców zasilanych skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Już dużo wcześniej bo w grudniu 2012 roku firma Tote podpisała z General Dynamics NASSCO umowę na zbudowanie dwóch tego typu kontenerowców. Pierwszy kontenerowiec został ukończony w kwietniu, drugi w sierpniu tego roku. Są to dwa największe statki towarowe na świecie zasilane LNG. NASSCO jest jak na razie jedyną większą stocznią na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych realizującą tak nowatorskie zamówienia. Ta przełomowa technologia pozwala drastycznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (o 72%) przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności zużycia paliwa w porównaniu do konwencjonalnie napędzanych statków. Będą one również posiadać system uzdatniania wody balastowej, co czyni je najbardziej ekologicznymi statkami o tej wielkości na świecie.

Isla Bella (Nazwa robocza TOTE1), to pierwszy statek, który został zbudowany dla Tote, wiodącej firmy transportowej i logistycznej. Isla Bella będzie pływała pod banderą USA na trasie Jacksonville na Florydzie i San Juan w Puerto Rico. Zbudowany w 2015 przez General Dynamics NASSCO.

W sierpniu tego roku został także ukończony drugi z zamówionych przez firmę Tote kontenerowców, o nazwie Perla del Caribe, którego dostarczenie planowane jest na 1 kwartał 2016 roku. Perla del Caribe będzie kursowała na tej samej trasie co Isla Bella.

Parametry kontenerowców:
Wymiary: 233 x 42 m
Zanurzenie: 9m
Pojemność: 36751 t

Głównym założeniem unijnej dyrektywy jest ograniczenie zawartości siarki (do 0,1%) w transporcie morskim, a przez to też zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko. Strefy ograniczonej emisji znajdują się u wybrzeży Ameryki Północnej i północnej części Europy (strefa ECA).

Źródło: https://www.vesselfinder.com, http://www.nassco.com/news-center.

Na tym blogu znajdują się także inne tematy poruszające szeroko pojęte zagadnienie spedycji morskiej, która polega na organizacji przewozu towarów statkiem.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź