LOTOS Kolej inwestuje w transport intermodalny


Lotos kolej
Lotos kolej

Państwowy hegemon nie zamyka się na transport intermodalny i zaczyna inwestować w ten przyszłościowy sektor transportu. LOTOS Kolej postawił na projekt zakupu nowoczesnego taboru do przewozu towarów. Projekt sfinansuje Unia Europejska

Tak duży przewoźnik jakim jest LOTOS Kolej musiał w końcu zauważyć, że transport intermodalny to jeden z największych punktów rozwojowych transportu na świecie. Światowe konsorcja i wielkie molochy od lat inwestują ogromne środki w kolejne etapy przygotowania łączonych sposobów transportu towaru. Takie inwestycje widać już w innych państwowych spółkach, z PKP na czele.

LOTOS Kolej i nowy tabor

Projekt zakupu nowoczesnego sprzętu jest ambitny i bardzo rozwinięty. Spółka zakłada, że w niedługim czasie w skład taboru LOTOS Kolej wejdzie specjalnie przystosowana baza transportowa. Przewiduje się zakup 324 nowoczesnych wagonów-platform oraz dwóch lokomotyw elektrycznych. Jaki będzie koszt tej inwestycji? Cała kwota, jaką musi wydać państwowa spółka wynosi 150 milionów złotych.

Nie oznacza to jednak, że LOTOS Kolej będzie musiał tyle zapłacić. Dzięki dobrze przygotowanym wnioskom i umiejętnie zaprojektowanym planom, połowę tej kwoty LOTOS dostanie dzięki udziałowi w konkursie „Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych” (w ramach programu „Infrastruktura i Środowisko 2013-2020”). 74 miliony złotych da więc LOTOSowi Unia Europejska.

Projekt – klucz do sukcesu

Dobrze przygotowany i przemyślany projekt to więcej niż połowa udanej inwestycji. Przykład LOTOS Kolej pokazuje to po raz kolejny. Gdyby nie rozmyślnie rozplanowana inwestycja, to do sporego dofinansowania najprawdopodobniej by nie doszło.

Państwowy hegemon miał tak dobrze przygotowany plan unowocześnienia taboru, że doceniło to Centrum Unijnych Projektów Transportowych. W cyklicznie organizowanych przez instytucję konkursach, planowana inwestycja LOTOS Kolej otrzymała najwyższą ocenę. Dzięki temu jakość usług intermodalnych w kraju ma się znacznie poprawić.

Władze spółki podkreślają, że rozwój transportu intermodalnego wpisuje się w strategię rozwoju firmy. Ta chce poszerzać swoje możliwości i przystosowanie usług do potrzeb klientów. Ranking CUPT jest jedną z największych motywacji do działania w tej strefie. Lista  uwzględnia wszystkie projekty wybrane do dofinansowania, które spełniły kryteria oceny i uzyskały wymaganą liczbę punktów.  Jaki wynik otrzymał projekt LOTOS Kolej? Okazuje się, że najwyższy w historii!

Spółka otrzymała aż 96,88% maksymalnej liczby punktów. Dwa przedsiębiorstwa, które również startowały w zestawieniu otrzymały taką samą liczbę punktów.

Polska Intermodalność

Transport intermodalny jest jednym z głównych tematów konferencji i debat dotyczących transportu w kraju. Zarządcy wielu państwowych spółek zdają sobie sprawę, że Polska dopiero raczkuje w tej dziedzinie, ale stara się nadrobić lata zaległości. Połączenie wszystkich możliwości transportowych (które nasz kraj ma naprawdę dobrze rozwinięte, a inwestycje w tym wypadku widać gołym okiem) może dać krajowym firmom ogromnej mocy napędowej na najbliższe lata.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź