Solec Kujawski – największy port multimodalny w Polsce?


Solec Kujawski
Solec Kujawski

Polska inwestuje w żeglugę śródlądową. Od dłuższego czasu głównym tematem gospodarki morskiej są więc porty multimodalne. Jeden z nich ma powstać pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem, w miejscowości Solec Kujawski. Plany są ambitne.

Dlaczego wypadło właśnie na Solec Kujawski? Inwestycja ma zaspokoić potrzeby gospodarcze dwóch największych ośrodków w województwie kujawsko-pomorskim. Konflikt Bydgoszczy i Torunia był w minionej kampanii samorządowej podsycany przez informacje dotyczące portów multimodalnych. Zgłoszenia do takiej inwestycji wystosowali zarówno kandydaci z miasta nad Brdą jak i Grodu Kopernika. Solec Kujawski to ośrodek bliższy Bydgoszczy ale jednocześnie pozostający we współpracy i dobrej komunikacji z Toruniem. Poza tym powinna z portu skorzystać cała Polska.

Solec Kujawski to bardzo dobre położenie

Małe miasto w powiecie bydgoskim leży 20 kilometrów na zachód od Bydgoszczy i 35 kilometrów od Torunia. Przez teren miejscowości przebiega droga krajowa nr 10 łącząca Szczecin z podwarszawskim Płońskiem. Trasa ekspresowa ma duże znaczenie gospodarczo-handlowe. Ułatwia komunikację pomiędzy portem morskim w stolicy województwa  zachodniopomorskiego i Warszawą.

Solec Kujawski to również bliskość innych kanałów transportowych. Niedaleko S10 położone jest bowiem lotnisko w Bydgoszczy. Miasto inwestuje też w komunikację rzeczną – w miejscowości funkcjonować ma port dla promu i przewóz samochodowy. Cały projekt portu multimodalnego wchodzi w szeroki projekt transportowy EMMA. To międzynarodowe plany, której częścią jest rozwój komunikacji intermodalnej w województwie kujawsko-pomorskim. W EMMA zaangażowana jest Finlandia, Niemcy, Polska, Szwecja i Litwa. Wartość przedsięwzięcia szacuje się na 4,4 miliona euro.

Plany są ambitne

Port multimodalny w Solcu Kujawskim ma być naprawdę szeroką inwestycją, wykorzystującą położenie, układ drogowy, możliwości handlowo-gospodarcze. Ogromne mają być możliwości inwestycji. Prognoza przeładowania wynosi prawie 3 miliony ton ładunku rocznie. Przychód w 2028 roku może wynieść 15 milionów złotych a w 2054 roku aż 23 miliony. Sprawia to, że Solec Kujawski będzie obsługiwał jeden z największych portów multimodalnych w kraju. Węzeł może natomiast sprawić, że region zostanie bardzo ważnym punktem handlu na mapie całej Europy.

EMMA to nie tylko port multimodalny. Inwestorzy będą rewitalizować Wisłę i jej pobliskie tereny. Rzeka wymaga poszerzenia i likwidacji tzw. wąskich gardeł, uniemożliwiających pełne wykorzystanie potencjału handlowego rzeki.

Wsparcie polityków i gra o wielką kasę

Ze względu na spore nakłady finansowe i strategiczną wartość inwestycji w grę zaangażowali się rządzący, parlamentarzyści i europarlamentarzyści. Zabiegają oni o kolejne środki na żeglugę śródlądową. Liczy się teraz przysłowiowa każda złotówka. Nieznana jest jeszcze data budowy inwestycji i dokładny koszt. Etap realizacji to walka o fundusze.

Samorządowcy szukają już armatorów, którzy byliby zainteresowani obsługą portu i przedsiębiorców będących głównymi klientami przedsięwzięcia. Na razie budżet województwa na inwestycję przenosi 363 tysiące euro.

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *