Spór na Morzu Południowochińskim


Spór na Morzu Południowochińskim
Spór na Morzu Południowochińskim

Spór o archipelagi na Morzu Południowochińskim powraca co kilka lat. Dlaczego te małe wysepki są tak ważne? Terytorium na którym są położone, ma znaczenie dla kilku państw: Chin, Japonii, Republiki Korei, Indonezji, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Znajdują się tam szlaki handlowe i komunikacyjne, transportowane są surowce energetyczne z Bliskiego Wschodu do państw azjatyckich.

Chiny, Wietnam, Filipiny, Tajwan, Malezja, Singapur, Indonezja oraz Brunei każde z tych państw uważa, że należy im się chociaż część terytorium na Morzu Południowochińskim. Chiny oraz Wietnam powołują się na historyczne fakty i zapisy , co stawia ich na początku tego wyścigu. Brak określonej przynależności wysp powoduje, że trudno kreślić też kto ma prawo do eksploatowania surowców z dna morskiego z terenów w pobliżu archipelagów.

Ostatnio konflikt ponownie zaostrzył się za sprawą sztucznych wysp, które Chiny zaczęły tworzyć z wydobywanego piasku. Jak dotąd Stany Zjednoczone starały nie mieszać się do konfliktu, ale w grę wchodzi dominacja Chin nad całym regionem, a USA chcą utrzymać prawo swobodnego przepływu.

Zaostrzenie konfliktu nie przyniosłoby korzyści żadnej ze stron. Chiny straciłyby swoją pozycję na arenie międzynarodowej, czego konsekwencją byłoby zahamowanie wzrostu gospodarczego. Pozostałe państwa też nie chcą wdawać się w konflikt z potęgą militarną i handlową jaką są Chiny. Wydaje się, że utrzymanie pokoju na Morzu Południowochińskim jest w interesie wszystkich państw tego regionu, tak by dostawy surowców nie zostały zakłócone.

 

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź